Wszyscy którzy w okolicach 10 grudnia oglądali mnie zaryczaną na instastories wiedzą, że padłam ofiarą tego podstępnego stanu – przepukliny kresy białej. Co to takiego jest i czy grozi Tobie? Dziś kilka słów wyjaśnienia.

Czym jest kresa biała?
Zaczynając od samego początku warto wyjaśnić, czym jest kresa biała – jest to pasmo tkanki łącznej, łączące mięśnie proste brzucha  biegnące pionowo, symetrycznie po obu stronach linii środkowej ciała.
Podczas ciąży mięśnie te rozciągają się w czym pomagają hormony ciążowe relaksyna i elastyna rozluźniające tkankę łączną. W drugiej połowie ciąży, kiedy dziecko robi się naprawdę duże dochodzi do fizjologicznego  rozstępu mięśni prostych brzucha. Wszystko to wciąż jest normalne i po porodzie mięśnie samoistnie powinny wrócić na swoje miejsce. Często jednak tak się nie dzieje :(

Czym jest rozejście się mięśni/kresy białej?
Teoretycznie do rozejścia mięśni prostych dochodzi w przypadku ich osłabienia, czyli u kobiet, które zaniedbały ćwiczenia (dlatego często dzieje się to np. w drugiej ciąży), jednak jak się okazuje, kobiety wysportowane, mające bardzo silne, a przez to i mało elastyczne mięśnie brzucha także padają ofiarą tej przypadłości, jako, że ich mięśnie zamiast sie rozciągać rozsuwają się po prostu na boki.

Samo rozejście się mięśnie nie jest jednak niebezpieczne. Niestety, czasami zdarza się, że dochodzi do powstania w obszarze kresy białej przepukliny. W miejscu osłabionej wytrzymałości mogą wytworzyć się w kresie białej wrota przepukliny- szczelina przez którą uwypukla się worek przepuklinowy wraz z zawartością. Powikłania przepukliny mogą nie tylko dawać objwy bólowe, ale w skrajnych przypadkach mogą być niebezpieczne.

I to niestety przytrafiło się właśnie mi. I tak jak z samym rozstępem kresy można jeszcze walczyć ćwiczeniami z fizjoterapeutą, tak kiedy pojawia się przepuklina najczęściej wymagana jest operacja- zszycie mięśni brzucha, często także nałożenie siatki.

Jak rozpoznać czy mamy rozejście się mięśni kresy białej? Wystarczy proste samozbadanie:
1. Połóż się na plecach z nogami ugiętymi w kolanach
2. Ułóż delikatnie rękę na środku brzucha nad pępkiem
3. Powoli podnoś plecy do góry jakbyś chciała podnieść się do siadu, żeby mięśnie brzucha się napinały
4. Uciskaj brzuch po linii środkowej brzucha od żeber ku pępkowi i niżej
5. Jeśli palce wpadają do środka w miękką przestrzeń pomiędzy mięśniami, doszło u ciebie do rozejścia się mięśni kresy białej

Ok, teraz wiesz, że masz rozejście się mięśni prostych.. co dalej? Nie panikuj, ale nie bagatelizuj sprawy. Udaj się do fizjoterapeuty lub/i do chirurga w celu ustalenia jak duże jest rozejście i czy nie masz już przepukliny. W internecie znajdziesz informacje jak ćwiczyć z rezejściem się kresy, ale jeśli lubisz siebie i swój brzuch, na Boga nie czyń tego sama! Nieodpowiednie ćwiczenia mogą- tak jak to się stało w moim przypadku – pogorszyć Twój stan!

Co jeśli rozejscie jest duże albo masz przepuklinę?
Spokojnie, żyjesz w XXI wieku :D, pozszywa się. Od roku zmagałam się z ogromnymi bólami brzucha, które przypisowyano zespołowi jelita drażliwego.. Nikt nie mógł mnie sensownie zdiagnozować… Jest podejrzenie, że bolało mnie po prostu juz te rozejscie się mięśni, a w grudniu, kiedy to za pomocą niemądrych ćwiczeń mięśnie rozeszły mi się jeszcze mocniej i wyszła przepuklina.. mdlałam z bólu. Obecnie jestem już po zabieg, mięśnie są zszyte, a ja dochodzę do siebie. Bólów w miejscu mojego stałego bólu – po prawym żebrem nie ma! Zniknęły… Taki to był zespół jelita drażliwego :P

Jeśli spodobał Ci się artykuł, podziel się z innymi ! Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email