Lifestyle, Podróże

Co zrobić kiedy znajdziemy na sobie kleszcza?

H&M dla WWF 49


Jako osoba z boreliozą i relatywnie dużą wiedzą na temat kleszczy, od kilku dni jestem przerażona popularnością filmiku z “cudownym sposobem na pozbycie się kleszcza”. Filmik obejrzycie — TU. 27 milionów odsłon! Tyle ludzi wprowadzonych w błąd, które dzięki tej metodzie mogą pozbyć się kleszcza i w gratisie dostać boreliozę. Taki prezent… na całe życie.

Jak zabezpieczać się przed kleszczami?

Zanim jednak dojdziemy do wyjmowania kleszczy, należy zastanowić się po co wyjmować, jak można się zabezpieczać. Mimo, że znacie nas i wiecie jak bardzo kochamy lasy i łąki oraz, że jesteśmy z Podlasia i moje młode od dziecka chodzą na grzyby czy jagody, nigdy nie miały pogryzień przez kleszcze. Jakim cudem? Po pierwsze zawsze, ale to zawsze kiedy idziemy do lasu, dokonuję “oprysków”. Nie wchodzimy nieopryskani w krzaki, łąki itp. Za duże ryzyko. Ja to wiem, mam bb od 20 lat i choć ostatnio pisałam, że “spokojnie to tylko borelioza” to wolałabym nie fundować tych atrakcji swoim dzieciom. Mam więc zawsze kilka preparatów – w aucie, w domu, u dziadków, w torbie “leśnej” i pryskam.
Do lasu powinno się też iść odpowiednio ubranym, ale nie czarujmy się, całe lato nie chodzimy w lesie na biało w stroju pszczelarza, a normalnie – krótkie spodenki i koszulka. Więc jak nie opryski to pszczelarz ;).
Trzecia rzecz to oględziny. Po powrocie z leśnych harców dzieciaki rozbierają się do golaska, ja dokonuję przeglądu ich ciałek (ofc, się wygłupiają i wiecie co najchętniej pokazują matce w nos ;)), łepków, rowków i innych newralgicznych ‘spotów’ i wrzucam do kąpieli.

Jak wyjąć kleszcza?

Najlepiej potrenować na… psie. Wychowałam się z pudelkiem (który umarł notabene od kleszcza), więc się nawyjmowałam bydlaków i mam niezłą wprawę. Wyjmuję więc sama, bez mrugnięcia okiem. Jak jednak to zrobić? Kleszcza NIE WYKRĘCAMY. Wyjmujemy zdecydowanym pociągnięciem pionowym i.. tyle. Żadnych pompek, żadnego smarowania.

Dlaczego nie zalewać kleszcza olejem ani nie smarować masłem?

Kleszcz posmarowany olejem lub masłem wymiotuje. Oddaje nam wszystko co ma najgorszego w sobie. Jeśli nosi w sobie krętki borelii, kiedy go posmarujemy mamy pewność zarażenia. Nie czyńcie tego! Miejcie litość dla siebie i swoich dzieci.

Co z robić z wyrwanym kleszczem?

Kleszcze z psów proponuję palić. Bydlaki świetnie pływają, więc mogą wypłynąć z toalety. Jeśli kleszcz trafiłby się mojemu dziecku, to zachowałabym do zbadania czy był nosicielem boreliozy i koinfekcji. Jeśli nie był to można spać w miarę spokojnie. Jeśli był, należałoby być czujnym.

Co zrobić jeśli po ugryzieniu przez kleszcza wystąpił rumień?

Przekichane. Wystąpienie rumienia to borelioza. Powieźli ;) Nawet jeśli w badaniu Elisa (najtańszym i kompletnie niewiarygodnym) nie wyjdzie Ci borelioza to bądź pewien, że ją masz. Po prostu zaatakuje Cię kiedy Twoja odporność spadnie. Mając tę świadomość musisz dbać o siebie x milion! Zdrowa dieta, supelementacja, ruch. W zdrowym ciele borelioza może być uśpiona latami i nie obniżać jakości życia.

Antybiotyki

Jako, że wiedzę niestety mam ogromną w stosunku do statystycznego Kowalskiego wiem, że nasze leczenie NFZ jeśli chodzi o boreliozę to niestety porażka. Kilka tyg. antybiotyków i… cudowne uleczenie. A potem to już symulujesz ;). Ja już np. 20 lat udaję chorego. Więc jeśli cierpisz na szereg dolegliwości, których nikt nie umie połączyć w jedną całość, a kojarzysz ugryzienie przez kleszcza, zapraszam Cię na grupę ‘Akademia Boreliozy‘. Skarbnica wiedzy. I jakąkolwiek drogę wybierzesz, antybiotykami, czy tak jak ja- ziołami, nie będziesz czuł, że nie ma dla Ciebie ratunku ani wyjścia. Diagnoza daje wiele możliwości i wielką ulgę.

No to co? Zachęciłam wszystkich na wyprawy na łono natury :) ? Nie bójcie się lasu ani łąki. Po prostu odpowiednio się przygotujcie i cieszcie naturą i przyrodą. Ona nie gryzie. No, może czasami… ;)