Dlaczego warto poświęcić czas na kreatywną zabawę?
Czy należysz do rodziców, którzy chętnie bawią się z dziećmi? Ja nie mam łatwości w udzieleniu odpowiedzi na to pytanie. Jestem rodzicem aktywnie spędzającym czas z dziećmi – wycieczki, wyprawy, rower, rolki, piłka – w tym się spełniam. Tym bawiącym się z dziećmi stacjonarnie był od zawsze mój mąż. Razem tworzymy kreatywny team idealny, sprzyjający rozwojowi naszych dzieci.
Mam związaną z tym faktem teorię. Moi rodzice kupowali mi naprawdę mało zabawek, więc większość czasu wolnego spędzałam na podwórku. Pan Tata dla odmiany miał gadżety i zabawki wszelakie, jako, że byli właścicielami sklepu zabawkowego. Posiadał masę hitowych nowości tamtych czasów i spędzał dużo czasu w swoim pokoju rozszerzając rzeczywistość wytworami swojej wyobraźni.
Wpływ na to, ma pewnie również osobowość i charakter – ja jestem człowiekiem czynu i akcji, radosnym, głośnym, zabawowym, zaś mąż jest stabilny, spokojny, zrównoważony i poukładany.
Łączą nas więc tylko dwie aktywności – gry planszowe i… klocki LEGO!
Rebuild the world
Kilka dni temu miałam przyjemność uczestniczyć w evencie prasowym LEGO “Rebuild The World”, która ma na celu rozwijanie kreatywności kolejnych pokoleń czyli naszych dzieci.
W kampanię zaangażowały się inspirujące postacie z całego świata, m.in. znany producent Mark Ronson czy 19-letni David Aguilar*, który zbudował dla siebie protezę ramienia z klocków LEGO!
W Polsce w akcję zaangażowało się trzech artystów:
- Ania Augustynowicz, znana jako Augustynka, graficzka oraz animatorka, która zaprojektowała kolaż, łączący klocki LEGO z elementami fotograficznymi.
- Paweł Swanski, artysta malarz, projektant i autor murali, który pomalował model samochodu Bugatti Chiron, wykonany z klocków LEGO, aby nadać mu zupełnie nowy charakter.
- Ana Rudak, ilustratorka, która przygotowała kompozycję przedstawiającą świat przebudowany z LEGO Kampania firmy LEGO „Rebuild The World” to wspaniała okazja, aby zainspirować kolejne pokolenie twórców, które będzie kształtować naszą przyszłość – od stylu życia po muzykę, której słuchamy – wyjaśnia Mark Ronson, laureat nagród Grammy, Brit Awards i Oscara®.
Wszystkie zaproszone osoby niesamowicie inspirująco opowiadały o rozbudowywaniu kreatywności poprzez twórczą zabawę. Sam Ole Kirk Christiansen, który wymyślił swój unikalny system zabawy, nazywając go LEGO (od duńskiego zwrotu „leg godt” który oznacza „baw się dobrze”) zainicjował nurt odkrywania świata poprzez zabawę. To właśnie zabawa rozwija najważniejsze umiejętności, które przydają się w życiu dorosłym – kreatywność, zdolność komunikowania się i rozwiązywania problemów. W świecie w którym – zdaje się – wymyślono już wszystko, to właśnie kreatywność i nieszablonowe myślenie może wyróżniać nas od reszty. Kreatywny sposób myślenia pomaga płynnie przejść przez zmieniające się okoliczności i reagować na nie nowymi rozwiązaniami.
Nauka poprzez zabawę
Według badań Światowego Forum Ekonomicznego, 65% dzieci rozpoczynających teraz naukę w szkole podstawowej będzie pracować w zawodach, które jeszcze nie istnieją, aż ciężko nam sobie to wyobrazić, prawda? Zmiany cywilizacyjne wymagają kompetencji opartych na nauce, technologii, inżynierii i matematyce w połączeniu z inteligencją społeczną i emocjonalną, obejmujących takie umiejętności jak, krytyczne myślenie, rozwiązywanie problemów, komunikacja i kreatywność. Przez większość ekonomistów to właśnie one są uznawane za niezbędne czynniki wzrostu. Dlatego to tak ważne, aby rozwijać właśnie takie umiejętności u dzieci w szkole, ale też w czasie wolnym.
Dzięki zabawie klockami LEGO chcemy inspirować ludzi w każdym wieku, by uwolnili swoją kreatywność i tworzyli świat nieskończonych możliwości – mówi Julia Goldin, Global Chief Marketing Officer w Grupie LEGO.
Bierz ile zbudujesz!
Event obfitował więc w atrakcje budowlane. Każde dziecko i dorosły mogli zbudować kreatywnie dowolny rzecz – budowlę, zwierzę, przedmiot, pojazd i zaprezentować na szklanym podeście. Dzieciaków nie było trzeba namawiać dwa razy, wręcz przeciwnie, nie można ich było od klocków oderwać. Szczególnie kiedy usłyszały, że mogą zabrać swoje dzieła do domu :)
Maluchy otrzymały także klocki na wynos i Lenka nie robi od kilku dni absolutnie nic innego poza budowaniem. Nawet do pracy domowej trzeba ją odrywać, jest tak zafascynowana budowanie z zestawu kreatywnego. LEGO to naprawdę niezwykłe połączenie rozwoju, pracy, nauki i zabawy. Najlepiej zainwestowane pieniądze i ponadczasowa zabawa, która łączy pokolenia na rzecz ulepszonej przyszłości.
Więc już nie będę się denerwowała,że moje dziewczyny za długo bawią się lego😀
Bardzo ciekawe informacje!
ps.super stylizacja!
Pozdrawiam
Cześć dzięki za wpis !
I to ja zawsze siostrze powtarzam. Dzięki.
Maaasa lego ;P
To pierwsze, co mi przyszło do głowy. Kolejna sprawa to to, że nie wyobrażam sobie po prostu nie bawić się z dzieckiem. Jakoś to tak samo wychodzi, szczególnie, że widzę, jak moja Kasia się z tego cieszy. A kreatywność to coś, co po prostu dziecko wzbogaca, więc trzeba mu to zapewnić.
Kreatywne zabawy z dziećmi są najlepsze. W sklepie z zabawkami dla dzieci zakupiłam ciastolinę i dzięki temu mój syn codziennie wymyśla inne rzeczy, które z niej lepi. To świetnie rozwija wyobraźnię dziecka.