Kuchnia

DOMOWY SOK JABŁKOWY ORAZ DŻEM Z DYNI – BEZ DODATKU CUKRU!

sok 48


To mój najbardziej owocny pasteryzacyjnie rok. Pisałam Wam o szale wekowania TU i TU.
Czekam, aż stolarz zrobi mi półki w kantorku, bo powideł, dżemów (ohh mój ulubiony dżem z dyni!), soków i warzywnych weków mam tyle, że brakuje mi na nie miejsca w kuchni.

Na bieżąco wyjadamy te smakowitości i często zastępują nam dania gotowanie lub kupne. Najlepsze jest to, że wiem, co tam włożyłam i jestem pewna wartości produktu – bez dodatku cukru, konserwantów, barwników i innych ulepszaczy.

Pamiętajcie jednak, że produkty pasteryzowane dostępne są też w sklepach i nie muszą mieć w składzie żadnych ulepszaczy. Czytajcie uważnie etykiety i zwracajcie uwagę na sposób przedłużenia trwałości produktów – jeśli jest pasteryzowany, to nie powinien zawierać żadnych konserwantów i ulepszaczy. Co więcej, w żadnym soku owocowym, który stoi na sklepowej półce z pewnością nie znajdziemy żadnych sztucznych substancji konserwujących, czy słodzących ponieważ jest to prawnie zabronione. Pamiętajmy, że szklanka soku pasteryzowanego to jedna porcja owocu lub warzywa, a jeśli nie udało się Wam zrobić własnego wyrobu – ten ze sklepu może być równie wartościowy! 

Czym jest pasteryzacja?

Jako, że większość moich weków pasteryzuję, zgłębiłam temat, dlaczego warto to robić i czy ta metoda ma w ogóle sens? Pasteryzację w XIX w. wynalazł Ludwik Pasteur. Francuski uczony odkrył, że w procesie tym zabija bakterie i drobnoustroje odpowiadające za psucie się potraw, zabezpieczając tym samym produkty kwaśne przed salmonellą i gronkowcem, oraz pomagając zachować smak i zapach produktów. Co ciekawe, pasteryzacja do dzisiaj jest najbardziej naturalną metoda przedłużania trwałości owoców i warzyw. Swoje własne weki zaczęłam pasteryzować około 10 – 20 minut, to wystarczy, aby nadać im trwałości. W ten sam sposób pasteryzuje się dżemy i soki u producentów spożywczych, z tą różnicą, że w ich przypadku proces ten polega jedynie na bardzo krótkotrwałym podniesieniu temperatury produktów, dzięki czemu soki zachowują większość swoich wartości odżywczych   W rezultacie nie trzeba do nich dodawać żadnych konserwantów ani innych utrwalaczy.

W jakiej temperaturze pasteryzujemy weki?

Do tego roku tego także nie wiedziałam. Zazwyczaj pasteryzujemy w temperaturze powyżej 60°C, nie powinna ona jednak przekraczać 100 °C. Dzięki temu większość witamin i składników pozostaje nietknięta, a wek będzie przydatny do spożycia jeszcze przez długi czas.

Jak prawidłowo pasteryzować przetwory?

Najlepiej położyć na dnie garnka ścierkę lub kawałek materiału i następnie ustawić na niej weki, po czym zalać gorącą wodą tak, aby słoiki się zanurzyły. Należy podgrzewać je w temperaturze 70-80 °C przez kilkanaście minut. Następnie wyjąć słoiki i sprawdzić ich szczelność. Te z metalową przykrywką stawiamy do góry dnem.

 Przepisy na weki

Dżem z dyni z jabłkiem i sokiem z pomarańczy:

Składniki:

  • 1 kg dyni
  • 1kg jabłek
  • 1kg bananów
  • 3 pomarańcze kub szklanka soku z pomarańczy

Dynię kroimy w kostkę, smarujemy lekko oliwą i pieczemy 30 min w piekarniku. W tym czasie jabłka obieramy ze skórki, kroimy w kostkę i gotujemy około 15 minut. Dynię wyjmujemy z piekarnika, lekko studzimy i wykrawamy ze skórki, po czym wrzucamy do jabłek. Dodajemy pokrojone w plasterki banany i wyciskamy sok z pomarańczy. Możemy śmiało użyć również kupnego soku, np. Tymbark czysty sok 100% pomarańczowy. Gotujemy jeszcze z 10 minut. Na koniec możemy dodać szczyptę cynamonu. Nakładamy do słoików i pasteryzujemy około 20 min.

Dżem z dyni z jabłkiem i sokiem z pomarańczyDżem z dyni z jabłkiem i sokiem z pomarańczyDżem z dyni z jabłkiem i sokiem z pomarańczyDżem z dyni z jabłkiem i sokiem z pomarańczyDżem z dyni z jabłkiem i sokiem z pomarańczy

Dżem z dyni z jabłkiem i sokiem z pomarańczy
Sok z jabłek

Wyciskamy w sokowirówce 10 kg jabłek (lub ile tam mamy). Odstawiamy sok na bok i co jakiś czas zdejmujemy pianę. Następnie przelewamy częściowo klarowny sok i zagotowujemy, cały czas zbierając piankę. Przelewamy do słoików/butelek i pasteryzujemy około 10-20 min.

Soku nie trzeba dosładzać, jest naturalnie słodki i pyszny. Kiedy go spróbujemy i zobaczymy, obalimy we własnej głowie mit, że soki sklepowe są inne niż te domowe, ponieważ sok smakuje jak ten w kartonie :) Wiadomo, że nie zawsze będziemy mieli czas na samodzielne przygotowanie soku, ponieważ jest to dość czasochłonny proces, co więcej owoce to produkty sezonowe i czasami możemy mieć problem ze wstrzeleniem się w okres kiedy są one najlepsze. Jeśli więc nie masz czasu na regularne przygotowywanie własnego soku, pamiętaj że możesz kupić ten ze sklepu bez obaw o jego skład i cieszyć się jego smakiem niezależnie od pory roku!

sok z jabłek
sok z jabłek sok z jabłek sok z jabłek sok z jabłek

sok z jabłek

Więcej informacji na temat plusów pasteryzacji znajdziecie na stronie —> pasteryzujemy.pl

Wpis zawiera lokowanie produktu.