Herbatka wspierająca pracę układu pokarmowego
Kiedy pokazałam Wam na stories jak zaparzam sobie ziołową herbatkę z przepisu wspaniałego fitoterapeuty, dostałam od Was kilkaset zapytań o proporcje i przygotowanie. Więc, żebym nie pisała każdemu z osobna – a być może osoby nie posiadające instagrama również chętnie skorzystają z przepisu – szybka formuła napoju. Herbatka wspomaga układ trawienny, oczyszcza, działa rozkurczająco i moczopędnie.
Herbatka wspierająca pracę układu pokarmowego – przepis
- Łyżka kopru włoskiego
- Łyżeczka lukrecji
- Łyżeczka mniszka (korzeń) + kilka kwiatów
Zioła wsypujemy do garnka na litr wody. Trzeba je 1-2 min gotować (fitoterapeuta mówi, że nawet do 5 min, ale ja gotuję 1-2 bo robią się mocniejsze i gorzkawe). Napar przelewamy do dzbanka ze szklanym dnem i zalewamy do pełna wodą. Popijamy przez cały dzień.
Koper
“Koper włoski stymuluje wydzielanie soku żołądkowego, zmniejsza napięcie mięśni gładkich przewodu pokarmowego oraz pobudza ruchy perystaltyczne jelit. Ma właściwości wiatropędne, łagodzi ból wywołany wzdęciami i przywraca prawidłowy przebieg procesów trawiennych, szczególnie u niemowląt, małych dzieci oraz osób starszych.
Koper pobudza również wydzielanie śluzu w górnych drogach oddechowych oraz przywraca prawidłowy ruch nabłonka rzęskowego, co ułatwia odkrztuszanie. Owoce kopru włoskiego mają słabe działanie mlekopędne, co wykorzystywane jest czasem przez karmiące matki.” poradnikzielarski.pl
Lukrecja
“Wyciągi z lukrecji przyśpieszają gojenie wrzodów żołądka. Składniki lukrecji chronią wątrobę przed marskością i stłuszczeniem, a także toksycznym wpływem węglowodorów i metali ciężkich, obniżają stężenie diglicerydów, zapobiegają powstawaniu nadtlenków i wolnych rodników, przyśpieszają usuwanie wolnych rodników z ustroju. Działają wykrztuśnie, przeciwbakteryjnie, żółciopędnie, rozkurczowo i moczopędnie. Lukrecja hamuje reakcje autoagresji, dlatego można ją z powodzeniem stosować w terapii chorób autoimmunologicznych, np. łuszczycy. Z uwagi na ochronne i przeciwzapalne działanie na wątrobę warto polecać lukrecję w terapii wirusowego i toksycznego zapalenia wątroby. ” doz.pl
Mniszek
“Napar działa moczopędnie, a badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Maryland udowodniły, że rośliny o podobnym składzie mają wpływ na zapobieganie kamicy nerkowej. Tym samym przygotowana w domu herbata działa oczyszczająca i wspomaga gospodarkę wodną organizmu. Mniszek jest zalecany podczas kilkudniowego detoksu, a dawniej ze względu na właściwości oczyszczające nazywano go tonikiem wątroby.
Indianie nie bez powodu pili napar z mniszka podczas spożywania tłustych potraw. Roślina stymuluje produkcję soków trawiennych. Dzięki tej właściwości pobudza apetyt. Mniszek lekarski wspomaga również pracę jelit i skutecznie walczy z zaparciami. Zawartość składników o działaniu bakteriobójczym sprawia, że roślina może być wykorzystywana także do pielęgnacji skóry, zwłaszcza wrażliwej, podrażnionej i zmagającej się z grzybicą lub egzemą. Wraz z naparem z mniszka lekarskiego dostarczamy także organizmowi niezbędnych minerałów. Duża zawartość wapnia działa ochronnie na kości i zęby. Po herbatę powinni sięgać diabetycy, a to dlatego że stymuluje produkcję insuliny i utrzymuje niskie stężenie cukru we krwi.” herbata.info
Na zdrowie! :)
Cześć ! Jako fanka ziół i pracownica Ziół Siedleckich polecam Ci herbatę ze ślazu. Poniżej opisane są informacje o tym ziele
https://portal.abczdrowie.pl/napar-z-kwiatow-slazu-kiedy-warto-miec-go-pod-reka
Rewelacja na przeziębienie, a także na żołądek. A na dodatek smakuje dobrze i wygląda super. Kwiatki ślazu zabarwiaja wodę na niebiesko i nawet moje córki proszą o smerfową herbatkę . P.S. Jesteśmy dostawcami ziół dla Darów Natury☺. Byliście w Ziołowym Zakątku?
Czy mogłabym wiedzieć skąd są te piękne łyżeczki ze zdjęć? Pozdrawiam
https://homla.com.pl/vanilla-sztucce-zlote-z-rozowym-wykonczeniem-8-szt-5902869921814.html
Musze spróbować tej herbatki! Dzięki za przepis :) Ja zawsze pije sam koper ;)
Zapach kopru włoskiego kojarzy mi się z dzieciństwem, rodzice podawali nam taką herbatkę właśnie na lepsze trawienie
No rzeczywiście, stworzenie takiej herbatki jest proste, a korzyści niepomierne. Chętnie spróbuję! A jak myślisz, czy można do tej mieszanki dodać jeszcze troszkę mięty? Ma przecież podobne działanie, a ja tak lubię jej smak!
Szczerze powiedziawszy obawiałam się trochę smaku tej herbatki, ale o dziwo bardzo mi zasmakowała. Chyba odkryłam w sobie zamiłowanie do herbatek, bo zaczęłam dosyć mocno eksperymentować.
Obawiam się tylko, że herbaty same w sobie zbyt mocno pobudzają apetyt. Zawsze po wypiciu takiej herbatki po chwili robię się głodna. Mam nadzieję, że nie odbije się to na mojej wadze. W przeciwnym wypadku, byłoby kiepsko! Pozdrawiam i dziękuję za super przepis :).
Dziękuję Ci że mogłam się choć trochę dowiedzieć o tych wspaniałych ziołach.
Też dużo używam ziół, głównie do grzańca lub ciepłych drinków:)