Jak powinno wyglądać pełnowartościowe śniadanie? + KONKURS
Każdy z nas wie jak ważnym posiłkiem jest pełnowartościowe śniadanie. Wielu z nas zna przysłowie “Śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi”. Badania pokazują jednak, że nie zawsze tę wiedzę wprowadzamy w życie. A szkoda. Śniadanie jest kopniakiem energetycznym na cały aktywny dzień. Podkręca metabolizm już od rana i aktywuje nasz mózg do wytężonej pracy. Dodatkowo, smaczne i zdrowe śniadanie można przygotować bardzo szybko, bez wysiłku, o czym przeczytacie w dalszej części posta.
pełnowartościowe śniadanie, czyli jakie ?
Ciekawostka:
Czy wiedzieliście, że to kobiety mają skłonność do opuszczania pierwszego posiłku?
Jedzenie pierwszego, zdrowego, energetycznego posiłku ma szczególne znaczenie jeśli chodzi o nasze pociechy. Wpływa na ich koncentrację i umiejętności uczenia się. Sprawia, że dzieci są spokojniejsze i zachowują się lepiej od rówieśników, które pierwszy posiłek omijają. Mają więcej energii i chęci do działania. Badania mówią także, że jedzenie śniadań poprawia odporność i zapobiega otyłości.
Ciekawostka:
Około 40% francuskich dzieci w wieku do lat 18, opuszcza przynajmniej jedno śniadanie na tydzień.
Po nocy spada poziom cukru we krwi więc śniadanie składające się z dawki węglowodanów, białek oraz tłuszczy, sprawi, że poziom cukru zacznie rosnąć i pozwoli nam ruszyć do obowiązków dnia codziennego. Ominięcie śniadania zainicjuje spadek glukozy we krwi i sprawi, że będziemy zmęczeni i senni.
Ciekawostka:
61% Europejczyków omija jedno śniadanie w tygodniu.
Więc jakie pełnowartościowe śniadanie warto wybrać?
pełnowartościowe płatki Nestle
Kilka dni temu producent płatków NESTLÉ zorganizował moje spotkanie z Panią Dietetyk Justyną Mizerą, która opowiedziała mi o roli pełnego ziarna w dobrze zbilansowanym śniadaniu:
“Pełnowartościowe śniadanie nie może obyć się bez pełnych ziaren, które są bogatym źródłem witamin, zwłaszcza z grupy B oraz składników mineralnych, niezbędnych, abyśmy mogli dobrze funkcjonować i prawidłowo myśleć w pracy, czy szkole. Najwięcej zawierają witaminy B6, która jest odpowiedzialna za pracę układu nerwowego, w tym mózgu, a przecież bez niego ani rusz ☺.
Ponadto kwasy fenolowe i kwas fitynowy zawarte w produktach pełnoziarnistych zapewniają ochronę antyoksydacyjną, dlatego też po takim śniadaniu budujemy niewidzialną tarczę chroniącą przed atakami wolnych rodników, które to są wszechobecne i powstają na skutek wzmożonej aktywności fizycznej, czy też stresu.
Pełne ziarna, w porównaniu z tymi oczyszczonymi, mają 3 razy więcej cynku, który bardzo dobrze regeneruje organizm nie tylko na zewnątrz (wypryski i zmiany skórne), ale też wewnątrz, odbudowując uszkodzone błony komórkowe, czy naprawiając mikrourazy mięśniowe. Podobnie, zawierają 3 razy więcej żelaza oraz selenu, więc chyba nie trzeba nikogo przekonywać, co powinno zawierać zdrowe, smaczne i pełnowartościowe śniadanie ☺.
Produkty z pełnych ziaren obfitują też w izoflawony i lignany, które pomagają w ochronie organizmu przed wirusami, bakteriami i wolnymi rodnikami, a także regulują metabolizm estrogenu.
Pełne ziarna pszenicy, czy żyta i produkty z nich powstające, takie jak płatki śniadaniowe dzięki zawartości składników wysokowłóknowych spowalniają wchłanianie węglowodanów, dzięki czemu dużo łatwiej jest kontrolować poziom cukru we krwi, czyli tzw. glikemię.
pełnowartościowe śniadanie – przepisy
Pełnowartościowe śniadanie to spore pole do popisu, bo do pełnych ziaren warto dodać zdrowe tłuszcze w postaci orzechów, czy pestek dyni oraz trochę słodyczy w naturalnej postaci, np. z owoców takich jak banany, kiwi, czy suszone daktyle. Łączenie różnych gatunków pełnych ziaren spowoduje, że posiłek będzie kompletny i w pełni zaspokoi potrzeby organizmu. Dla zapracowanych, czy też zaspanych dobrze sprawdzą się wersje na szybko, czyli koktajle na bazie jogurtu z owocami wzbogacone porcją płatków pełnoziarnistych i ulubionych orzechów. Natomiast na śniadanie na wynos świetnie sprawdzą się domowe batony z płatków z suszonymi owocami, miksem orzechowym, a to wszystko sklejone naturalną słodyczą w postaci miodu i masła orzechowego.”
Wraz z Panią Dietetyk przygotowałyśmy trzy szybkie propozycje śniadaniowe – takie, żeby wilk był syty ale i owca cała. Oczywiście są pewnie wśród nas takie mamy, których dzieci jedzą jogurt naturalny i proso, mlaszcząc radośnie ;), super! Jednak jeśli kompozycja zdrowej wersji sycącego pełnoziarnistego śniadania jest problemem możecie zastosować nasze triki.
1. Kasza jaglana na mleku kokosowym (zblendowana), przełożona owocami i posypana kuleczkami śniadaniowymi.
2. Jogurt naturalny (opcjonalnie osłodzony łyżką miodu), przekładany owocami i płatkami (ulubiona pozycja Lenki!)
3. Granola bars, cynamonowe – połączenie orzechów, płatków cynamonowych z pełnoziarnistego owsa.
KONKURS!
Do wygrania – Konsultacja rodzinna z Dietetyk – Justyną Mizerą!
Kochani podzielcie się z nami Waszymi pomysłami na zdrowe, pełnoziarniste, energetyczne śniadanie!
Na Wasze zgłoszenia w formie zdjęcie + przepis czekamy do 30.04.2016
Zgłoszenia kierujemy na maila – sniadanie@mecapps.pl
Przepisy będą oceniane pod kątem smakowitości przeze mnie i pod względem optymalnej diety przez Panią Dietetyk.
Pełny regulamin konkursu dostępny tutaj.
Powodzenia!
Konkurs zorganizowany we współpracy z producentem płatków śniadaniowych NESTLÉ, które zawierają pełne ziarno.
Doskonały wpis na wiosnę:) My kobiety nie zjadamy śniadań, bo zanim wyszykujemy całą ferajnę do pracy i szkoły to same marzymy już tylko o wyjściu i zapominamy o sobie. PS. Pani Dietetyk ma uśmiech Julii Roberts! No kopia Julii!:)
Bardzo dziękuję za komplement :)
Pozdrawiam
Justyna
Niestety obrazek platkow fitness, platkow cynamonowych i wspomnienie o granoli to nie jest przyklad sniadan pozywnych, bo kazde z nich zawiera bardzo duzo cukru. Jogurt naturalny to swietny pomysl, i owoce tez, ale te platki ze zdjecia to cos strasznego – pelnoziarnistosc granoli nic nie pomoze, jak jest oblepiona syropem, miodem czy maslem orzechowym. To tak jakby jesc ciastka na sniadanie. Lepiej posypac zwyklymi platkami owsianymi. A najlepiej byloby unikac cukrow rano i zjesc na przyklad jajka ze szpinakiem, czy tost z awokado. Sniadania wygladaja apetycznie, wiec jak ktos wcale nie je, moze zaczac od tego, lepiej niz nic :)
Zgadzam się z przedmówczynią w 100%. Płatki promowane, że mamę flow i panią dietetyk nie są zdrowe. Zawierają ogrom cukru Lepiej zjeść na śniadanie owsiankę, sałatkę z warzywami, łososiem i ziarnami słonecznika i dyni albo jajko z pomidorem czy innymi warzywami.
miało być makówieczkowa mama;)
Dla mnie pełnowartościowe śniadanie to domowa owsianka/ jaglanka z sezonowymi owocami, orzechami, posypana ziarnami sezamu i słonecznika z dodatkiem cynamonu i kurkumy lub z czym tam mi się pod rękę rano nawinie.
Większość rzeczy przygotowuję wieczorem i rano wystarczy tylko podgrzać, więc nie zajmuje mi to szczególnie dużo czasu. Nie ufam gotowcom ;)
Polecam ziarno amarantusa ugotowane i zmieszane z bananem i kakao, pychota!
Jakie są zasięgi na fb, każdy wie…wiec mogłam przegapić info. A tu nie widzę więc chciałam zapytać czy gdzieś można zobaczyć wyniki?:) pozdrawiam!