Parenting, Plac zabaw

Kwarantanna – 100 pomysłów co robić z dziećmi (aplikacje, ciekawe strony, przepisy itp)

Ostatni, żartobliwy post “Jak przygotować się na koronawirusa, praktyczny poradnik”, bardzo Wam się spodobał, jednak żarty się skończyły, a nas czeka dość długa “odsiadka” (bo chyba mało kto wierzy w te 2 tygodnie). Dziś więc wpis, do którego możecie wracać zawsze wtedy, kiedy będzie się Wam wydawało, że nie ma już żadnej nadziei i “rozwiedziecie” się z własnymi dziećmi ;)
Myślę, że każdy wybierze coś dla siebie i swojej familii. Enjoy!

1. Pisanie, szlaczki i rysowanie – przydatne strony

Zamówienia on-line działają, więc opcją jest wybranie książeczek, kolorowanek i przesyłka pod drzwi. Jednak jest kilka stron, które – za niewielką odpłatnością lub za free – dają dostęp do ogromnej ilości treści do samodzielnego wydrukowania:

2. Gotowanie

To zawsze świetna zabawa. W czasach, z których musimy (ale też możemy bo mamy czas) gotować sobie sami i to kilka posiłków dziennie, warto zrobić z tego przyjemność i zabawę.

Dlatego postanowiłam zaoferować Wam swojego kulinarnego e-booka w szaleńczo specjalnej cenie 19zł (zamiast 59!) —-> TU. Wszystko to po to abyście mogli w kuchni eksperymentować, bawić się i tworzyć cuda razem z dzieciakami.

Znajdziecie w nim kilka przepisów na chleby (w tym jeden keto) i proste pasty do chleba (z fasolki, ciecierzycy, pestek). Będziecie mogli ulepić kulki mocy na kilka sposobów, upiec ciasta, pączki, churros, pizze, zrobić domowe lody, przepyszne naleśnik, kluski, gnocchi, warzywne placuszki i orzechowo-warzywny makaron wiele innych!

Przepisy są teoretycznie na mąkach bezglutenowych, ale wszystkie przepisy udadzą się – tym bardziej na mąkach zwykłych! Sporo przepisów jest bez użycia jaj, także jeśli te się skończą, to będziecie wiedzieli czym je zastąpić (także w plackach, ciastach i naleśnikach!).
E-book jest w 100% wegański, ale tak jak pisałam nie musi być (jak macie i jecie jaja, możecie je dodać w miejscu jajecznego zastępstwa).

3. Gry na Playstation / Xbox

Wytypowane przez moje dzieci, dla przedziału wiekowego imho 6-12 lat.

  • Rayman Legends – platformówka, nowoczesna, ciekawa i kolorowa, możliwość gry 2 graczy jednocześnie
  • KNACK (1 i 2 ) – kolejna pozycja dla podobnej kategorii wiekowej, bardziej chłopców. Gra z ciekawą fabułą. Zadaniem gry jest niszczenie złych robotów i goblinów. Można grać na dwa pady
  • Gry LEGO – do wyboru do koloru, również możliwość gry we dwoje
  • Cities Skylines – bardziej wymagająca gra w której buduje się miasta i zarządza mieszkańcami. Dużo myślenia na długie godziny
  • Star Wars (JEDI FALLEN ORDER) – dla starszych chłopców, walka na miecze świetlne i wciągająca przygoda
  • Crash Team Racing – bajkowe wyścigi dla całej rodziny
4. Książki

Lenka czyta od 2 lat… tak w kontekście umiejętności. Jednak czytać nie lubiła, póki nie poznała, komiksów! Teraz często ciężko oderwać ją od książek. Jej ulubione to:

  • Kasia i jej kot
  • Sisters
  • Lou

Zaś Maks w jej wieku czytał serie:

  • Seria “Zaopiekuj się mną” – o psach i kotach
  • Dziennik Cwaniaczka
  • Komiksy Kaczor Donald
  • Seria Biuro detektywistyczne Lassego i Mai “Tajemnica…”Zaś obecnie jako 11,5 latek Maks czyta:
  • Książki i komiksy Star Wars (różne serie)

5. YouTube

W sieci znajdziecie masę kanałów edukacyjnych, sportowych, taneczno- muzycznych i, no powiedzmy sobie wprost – wszelakich. Fajnie by było, żeby starsze dzieciaki, zamiast oglądać non stop gamerów, sięgnęły od czasu do czasu także po inne treści , na przykład:

Pan Belfer

Polimaty

Arlena Witt

Krzysztof Gonciarz

Mówiąc inaczej

6. Sianie, sadzenie

Aktywności na powietrzu mamy ograniczone. Warto jednak wyjść choć do ogrodu czy na balkon. A tam zasiać pomidory, groszek pachnący czy kwiaty. Nie dość, że będzie to świetna i zajmująca zabawa, to latem będzie można cieszyć oko i podniebienie!

 

7. Zabawy manualne i eksperymenty

Z naszych zabaw i bardzo na czasie (ponieważ obydwa filmiki to mydełka) polecamy:

 

8. Zabawy ruchowe

Tu znowu opcje są ograniczone. Jeśli mamy własny ogród, lub mieszkamy na wsi (lub “wsi” na obrzeżach miasta, jak my), aktywności będą wyglądać podobnie jak wcześniej – zabawy na przydomowym placu zabaw, wycieczki rowerowe czy na hulajnogach.

Jednak jeśli mieszkamy w mieście i nie chcemy wychodzić do centrum, lub jeśli niedługo zostanie to po prostu zabronione, warto mieć inne pomysły.

Tu znowu z pomocą przychodzą konsole. Jeśli zaopatrzymy się w kontrolery ruchu czeka na nas cała gama gier od tanecznych po sportowe i przygodówki. My posiadamy grę ‘Just dance’ którą kocha Lenka. Jeśli jednak nie macie kontrolerów, spieszę donieść, że na YouTube są nagrania z JustDance i też można się wytańczyć.

Fajne zabawy ruchowe znalazłam jeszcze u:

czymzajacmalucha.pl

junior.sport.pl

www.e-korepetycje.net

9.  Audiobooki i e-booki

Skarbnicą wszystkiego jest oczywiście Empik:
Audiobooki –> TU
Ebooki —> TU

Jednak jak się uprzecie to sieci znajdziecie też nieodpłatne tytuły.

 

10. Bajki

No nie oszukujmy się ;). To będzie wątek przewodni jeśli mamy cokolwiek pracować w tym czasie. Fajnie jeśli zamiast kanałów TV włączonych całą dobę wybierzecie mądre (nooo albo choć nie najgłupsze ;)) i ciekawe bajki dostosowane do wieku dziecka.
Lenka ostatnio oglądała show “Mali detektywi” (Netflix)
Zaś Maks, monotematycznie – “Gwiezdne wojny – wojny klonów” (serial – HBO GO).

Ja wpadłam na razie na tyle pomysłów. Jeśli Maci jakieś hity koniecznie napiszcie w komentarzu – niech inni korzystają. Niech moc w tym czasie będzie z nami. Trzymajcie się zdrowo <3!