Parenting

Megamisja

Megamisja 10

 

Dzieci w sieci

Czy wiecie, że już 2 mln dzieci w wieku 7-12 lat surfuje po internecie? Ci najmłodsi często intuicyjnie posługują się narzędziami mobilnymi, zanim nauczą się czytać czy pisać. Wybór gier, filmów, książek jest przeogromny i z każdym dniem staje się coraz większy. Internet to ich teraźniejszość i przyszłość, dlatego już od najmłodszych lat warto zachęcać dzieci poznawania zasad bezpieczeństwa w cyfrowym świecie. Nowoczesne media mogą być pożyteczne i pomocne w codziennym życiu, nauce, lub przyszłej pracy, dlatego od najmłodszych lat warto uczyć mądrze z nich korzystać. Taka rodzicielska Megamisja!

Jako blogerka jestem szczególnie wyczulona na to jak moje dzieci używają internetu i nowych technologi, szczególnie pod kątem tego co umieszczają w sieci. Nie oddaję nigdy firmom dostępu do wizerunku dzieci i dokładnie pilnuję tego jak komunikują się ze światem i co mój synek publikuje na swoim kanale – “Pan Krokodyl. Czy są to treści wartościowe, lub przynajmniej fajne, śmieszne.. ale też nie ośmieszające.


Megamisja!

Dlatego z zachwytem podeszłam do nowej apki Fundacji Orange skierowanej do dzieci i rodziców o nazwie – Megamisja z Psotnikiem (do ściągnięcia w App Store oraz Google Play na tablety oraz telefony). Przez aplikację prowadzi nas dwójka dzieci – Julka i Kuba oraz mała, łobuzerska kuleczka – Psotnik. Ekipa wyrusza w Megamisję, której poszczególne etapy wyznacza wirtualna mapa. Podczas tej edukacyjnej wyprawy natrafiamy na ciekawe zadania z zakresu bezpieczeństwie w internecie czy programowania. Jeden z przykładów – Psotniki wrzucają do sieci czyjeś zdjęcie bez zgody danej osoby (serio serio, historia życia każdego blogera :D) i omawiany jest temat, jakich danych – swoich czy cudzych – nie można umieszczać w sieci. Kuba chce także zostać youtuberem i uczy się obsługi sprzętów. Poruszane są także zagadnienia – jak rozpoznać w sieci czy dana informacja jest prawdziwa, jak znaleźć kampanie społeczną, jak rozpoznać co jest reklamą, lub jak utworzyć w sieci ‘mocne hasło’, niełatwe do złamania.

Po rozwiązaniu zadań dzieciaki otrzymują nagrody w postaci mini gier. Aplikacja oprócz warstwy edukacyjnej jest więc także doskonałą zabawą. Nie jest banalnie prosta, ale także nie jest za trudna (Lenka kilka razy potrzebowała mojej pomocy). Jest to także dobry moment, żeby porozmawiać z dziećmi o tematach technologicznych, a także zagrożeniach wynikających z ich użytkowania. Niejako wejrzeć w dziecięcy świat i w to co dziecko myśli i jak podchodzi do użytkowania nowych technologii. Czy jest bezkrytyczne w przyjmowaniu treści czy ma jakieś własne przemyślenia.

Tytułowy Psotnik to postać, którą trzeba się zaopiekować. Można go przebierać, głaskać, karmić czy dekorować pokój. Ta z pozoru prosta zabawa uczy na każdym kroku. Np. podczas karmienia mamy do wyboru dwa produkty i kiedy próbujemy dać Psotnikowi frytki czy cukierka to stanowczo odmawia, zadowoli się dopiero owocami lub warzywami. Jep! Stworzyli tę część chyba specjalnie dla mnie ;) 

Aplikacja Megamisja z Psotnikiem to uzupełnienie ogólnopolskiego programu Fundacji Orange która za swoją misję obrała upowszechnianie wiedzy i prowadzenie projektów społecznych w szkołach, dzięki którym nowe technologie staną się sprzymierzeńcem rozwoju społecznego w szkołach, ale także w domu. Aktualnie w programie bierze udział 350 szkół, a ta liczba wciąż rośnie. Wszystko po to, by przygotować młodych do korzystania z potencjału technologii niezależnie od tego czy mieszkają na wsi, czy w małym lub większym mieście.

Fundacja Orange to także Pracownie Orange – program dzięki któremu w 100 małych miejscowościach w całej Polsce powstały multimedialne pracownie. Ich listę znajdziecie TU.

Jeśli macie starsze dzieci, na pewno ucieszy Was fakt, że dla starszaków przygotowano program #SuperKoderzy, który pomoże dzieciakom w nauce programowania, podstawach robotyki, oswojeniu nowych technologii ale także wzbogaci je o wiedzę z zakresu przyrody, historii, języka polskiego czy muzyki. W pierwszej edycji #SuperKoderów w roku szkolnym 2016/2017 brało udział 35 szkół podstawowych z całej Polski. Otrzymały one sprzęt komputerowy i pomoce naukowe, potrzebne do zdobycia kierunkowej wiedzy. W obecnym roku szkolnym – 2017/2018 szkół objętych programem będzie 135!

Jak widzicie Fundacja Orange ma ustalony cel – pomoc dzieciakom wejść w świat, który dla naszych rodziców czy dziadków był Science Fiction, zaś dla nich będzie codziennością. Wyrównanie szans młodzieży z całego kraju, nie tylko największych miast i najlepszych szkół. Dzięki pomocy takich programów i aplikacji przyszłość naszych dzieciaków może być mądra i twórcza.

megamisja, psotnik, orange megamisja, psotnik, orange megamisja, psotnik, orangemegamisja, psotnik, orange megamisja, psotnik, orange