Plac zabaw

Minimalizm zakupoholika

Minimalizm zakupoholika 01

+ ostatnie inspiracje prezentowe

“Wiesz.. kiedy cię ‘znałam’ tylko z bloga, to myślałam, że te pokoje dzieci masz mega zagracone zabawkami, gadżetami, bibelotami i innymi pierdołami. Musze przyznać, że pozytywnie mnie zaskoczyłaś”. Takie słowa usłyszałam od Kasi po wizycie u nas w domu.

Pisałam wam wielokrotnie, że lubię minimalizm, ‘czyste’,  proste i jasne wnętrza. Ostatnio dostałam komentarz/zapytanie czy czasem coś mi się nie pomieszało, bo jak to możliwe, żeby pokazując tyle zabawek, bibelotów, gadżetów, dodatków i ubrań być.. minimalistą? Jak nie zaśmiecić swojej przestrzeni? Otóż ja doszłam w tym do perfekcji.

Nie znam innej rodziny, w której dzieci mają równie mało zabawek jak moje. U większości znajomych pokoiki wyglądają mniej więcej —- > tak (wybacz matko, byłaś najdoskonalszym przykładem ;)). I potem płacz, że nie da się tego ogarnąć, ani posprząta a dzieci i tak się niczym nie bawią. Cóż.. też bym się nie bawiła, lękając, że ta sterta się na mnie zawali…

Jak więc to zrobić, żeby móc co jakiś czas kupować dziecku nowinki ale nie zagracić ich pokoi niepotrzebną stertą plastiku?

1. Przeglądy
Co kilka miesięcy robię w pokojach dzieci przegląd. Maluchy uczestniczą w segregacji komentując którymi zabawkami się bawią, a którymi nie. Robią to ochoczo wiedząc, że w zamian za stos niepotrzebnych szpargałów dostaną jedną, nową zabawkę.

2. Wyprzedaże
Wszystko co da się sprzedać za sensowną cenę warto pożegnać. Z pieniędzy odzyskanych możemy kupić jakąś nowość, którą dziecko będzie się realnie bawiło. Nie potrzebne są wszelakie, zbierające kurz ‘pułkowniki’. Pamiętajmy, że to nie o ilość ale o jakość (zabawy) chodzi.

3. Pożegnaj problem “żal mi tego”
Często to nie dzieci, a rodzice mają kłopot z rozstaniem się z przedmiotami. Wiedzą, że wydali na nie pieniądze i im szkoda, po prostu. Cóż, czas wyzbyć się archaicznych poglądów naszych rodziców. Tu nie chodzi o bycie kolekcjonerem czego się da, ale o korzystanie z danych rzeczy oraz naukę dla naszych dzieci – nie obkładamy się niepotrzebnymi przedmiotami.

4. Podziel się z tymi którzy mają mniej
Jeśli mamy problem z pkt. 3, do zmiany nastawienia może nas przekonać akcja oddania zabawek potrzebującym. Siedem spakowanych worów, równych ze mną czeka na mojego wujka. W poniedziałek w lokalu kuzynki (TU) robimy swap, “rozdawanie zabawek”. Każdy może przyjść i coś oddać. Każdy może przyjść i coś sobie wziąć. Ile radości… A pokoje dzieci znowu czyste, aż miło sprzątać :)

 2  4  6  8 9 10 11   14 15 16
Wypukłe naklejki- Melissa & Doug
Mozaika/wyklejanka- Melissa & Doug
‘Zestaw artystyczny’- Djeco
Mozaika ‘pineski’- Djeco
Ubieranka- Melissa & Doug – TU o TU
Puzzle- Djeco
Wieża ze zwierzaków- Fisher Price

Stolik i krzesełkaFlexa

Bluzki Maków- Lindex
Spodnie Lenki- Grain de chic