Plac zabaw

Rower dla 7/8 i 4/5 – latka, czyli czym jeżdżą w tym sezonie Makóweczki?

Rower dla 7/8 i 4/5 - latka 25

Rowerowe wycieczki, śmiganie po podwórku i dookoła wsi, to pasja moich maluchów. Choć wodne atrakcje i wyjazdy zaburzają trochę codzienną rutynę jazdy, to maluchy, kiedy tylko mają możliwość łapią za kierownicę i swoje dwa kółka. Obydwoje mają nowe sprzęty, które w tym sezonie odmieniły ich podejście do jazdy. Pokrótce postaram się przedstawić dwa modele i ich wpływ na Makowiastych.

IMG_5394 IMG_5395 IMG_5397likeabike kokua
Maks od wiosny jeździ na rowerze LIKEaBike, Kokua, 20″ (obecnie w cenie promocyjnej –> KLIK). Rower ten pokazał nam jak bardzo, dobry sprzęt, ma znaczenie! Na rowerku Pucky 16″ Maks na naszym podwórku nie mógł nawet ruszyć. Rowerek mały, ciężki i bez możliwości zmiany biegów nie wyrabiał na małym podwórku. Podobnie było z górkami. To sprawiało, że Maks choć jeździł to nie czerpał z tego tyle przyjemności i satysfakcji co teraz. I choć lubił jazdę i mogłam wcześniej napisać, że jest super i ok, to dopiero Kokua pokazała nam czym może być jazda. Pasją, miłością. Tak mocną że o 6 rano na boso w pidżamie biegniesz do garażu, nakładasz kask i pędzisz! To dał Maksowi nowy rower. Bezcenne!

Dane techniczne od producenta:

 • Rama: aluminium, uchwyty na błotniki, bagażnik i pojemnik na bidon
 • Widelec: aluminium, uchwyty na błotnik
 • Koła: 20″, obręcze i piasty aluminiowe
 • osie zaciskowe, z przodu 20 szprych, z tyłu 28 szprych ze stali szlachetnej
 • Opony: Schwalbe BIG APPLE 50-406, z osłoną kewlarową
 • zabezpieczone przed przebiciem
 • pasek odblaskowy
 • Mostek i kierownica: regulacja kąta nachylenia i wysokości
 • mostek do sterów Ahead 1 1/8″, aluminium
 • Manetki: Sram, MRX Comp, 7-SPD
 • Sztyca podsiodłowa: aluminium, o 27,2 mm, 280 mm
 • Hamulce: V-Brake, aluminium
 • Klamki hamulcowe: krótkie klamki aluminiowe z możliwością regulacji
 • Łożysko napędu nożnego: aluminium, długość korby 127 mm, blat 32T z pierścieniową osłoną łańcucha
 • Suport: cartridge, łożyska uszczelnione
 • Przerzutka: 7-biegowa, Suntour Neos 1.0
 • Kaseta: Shimano 12-28T, 7-SPD Cassette
 • Wyposażenie seryjne: podpórka, światło przednie i tylne
 • Wyposażenie opcjonalne:
 • błotniki, lampki typu froglight przednie i tylne, bagażnik, pojemnik na bidon
 • Waga: 9,0 kg!

Nic mi to nie mówiło. Rower jechał do nas w ciemno. Maks uczył się na nim jeździć 2 dni, zanim zrozumiał co chodzi z biegami. Potem była już tylko magia. Zaczął jeździć z nianią po mieście i na leśne wyprawy. Robił po kilka, kilkanaście kilometrów bez zmęczenia czy nadwyrężenia mięśni/stawów.

Inwestycja – jedna z lepszych w tym roku! Polecam w ciemno. Może tylko szkoda, że od razu nie zdecydowaliśmy się na 24″ (bo rower do tanich nie należy), jednak, jak pisałam, na poprzednim rowerku Maks nie jeździł wyczynowo, raczej zachowawczo i nie za często więc wybrałam wariant bezpieczny.

Scoot XL, scoot bike girl IMG_5402 Scoot XL, scoot bike girl IMG_5404 rower kokua, kokua bike rower kokua, kokua bike rower kokua, kokua bike rower kokua, kokua bike rower kokua, kokua bike Scoot XL, scoot bike girl rower kokua, kokua bike rower kokua, kokua bike rower kokua, kokua bike Scoot XL, scoot bike girl

Rower KOKUA dla dziecka

Żabojadek mały w tym sezonie miał jeździć już na 2 kółkach z pedałami. Planowaliśmy dla niej 16″ również KOKUA (klik). Jednak po kilku testach na 12″, gdzie Lenka wczepiona w moje majty, z zasłoniętymi oczami krzyczała “nieeeee chcęęęęę”! (Lenka ma tak, że jak czegoś nie zna to boi się wręcz teatralnie i panicznie. Potem zaś jak już coś poznaje i polubi, jest totalnym szaleńcem i akrobatą). Postanowiłam nie wpędzać w nerwicę ani jej ani siebie. Trochę byłam rozczarowana, bo Maks zaczął jeździć na 2 kółkach z pedałami, bez bocznych jak miał 3,5 roku, a Lenka już jest o rok starsza, jednak sport ma być przyjemnością, a nie karą. Zdecydowałam się więc na zakup większej biegówki (są specjalne modele dla starszych dzieci, wybrałam ten —> kilk). I również w tym wypadku był to wybór doskonały. Młoda szaleje na podwórku z bratem i za płotem z kolegami. Nie jest wolniejsza ani bardziej przestraszona bo biegówkę ma obcykaną.

Dane techniczne ze sklepu

Rama
Zgrabnie wygięta, nieco niżej prowadzona rama rowerka Scoot XL została zrobiona z aluminium, a jej fajny, jednolity kolor ozdobiony jedynie napisem Scoot oraz logotypem firmy Ridgeback w połączeniu z czarnymi komponentami oraz brakiem zbędnych „ upiększaczy” sprawia, że rowerek ten jest wyjątkowo elegancki.

Kierownica
Fajnie wygięta, czarna kierownica – bez blokady kąta skrętu (zachęcamy do zapoznania się z opinią AktywnegoSmyka na temat ograniczenia skrętu kierownicy w rowerkach biegowych) – regulowana jest na wysokość od 61 do 64 cm i obraca się na sterach wyposażonych w łożyska kulkowe, takich jak w rowerkach starszaków, co jest niezawodnym rozwiązaniem.

Poszerzone na końcach uchwyty kierownicy zabezpieczają drogocenne antyki oraz ściany przed obiciem :-) ale przede wszystkim zapobiegają ześlizgnięciu się i otarciom dłoni dziecka oraz minimalizują uraz podczas ewentualnego upadku smyka na kierownicę.

Hamulce
Klamka hamulcowa ma kształt dopasowany do krótkich, dziecięcych paluszków. Dodatkowo można regulować jej odległość od kierownicy co pozwala dostosować ją do długości palców każdego małego rowerzysty. Tak jak stosuje się to w rowerach dla starszaków klamka ma możliwość regulacji siły działania hamulca, więc w razie potrzeby można podciągnąć ją tak aby zostawiać piękny ślad na ścieżce ;-)

Pancerz hamulca tylnego koła (typu v-brake) poprowadzono wewnątrz ramy, więc dziecko nie zahaczy jej nóżkami podczas wsiadania czy zsiadania z pojazdu.

Siodełko
Wygodne, eleganckie siodełko z syntetycznej skóry wyposażone zostało w fajną rączkę ułatwiającą rodzicowi transport rowerka do domu, gdy maluch odmówi współpracy ;-)

Dzięki dwóm wymiennym sztycom podsiodłowym wysokość siodełka reguluje się na aż 15 cm w zakresie 40 – 55 cm! Zmiana wysokości siodełka jest bardzo prosta ponieważ poprzez zastosowanie zacisku podsiodłowego z szybkozamykaczem nie wymaga użycia narzędzi.

Koła
Szprychowe koła wyposażone w aluminiowe obręcze oraz pompowane opony 14×1,75″ o głębszym bieżniku obracają się na łożyskach kulkowych. Dzięki wyposażeniu dętek w samochodowy wentyl typu (Shrader) łatwo można napompować koła rowerka np na stacji paliw.

IMG_5446 IMG_5447 IMG_5449 Scoot XL, scoot bike girl Scoot XL, scoot bike girlrower kokua 20
kokua bike, rower kokua