Lifestyle

Stan odmienny

Stan odmienny 02

Kiedy przygotowywałam się do ciąży, moja wizja tego stanu była zbudowana przez amerykańskie seriale. Niby jakieś mdłości czy zachcianki, ale generalnie błysk w oku

1  3  5  DSC02834a

Kiedy przygotowywałam się do ciąży, moja wizja tego stanu była zbudowana przez amerykańskie seriale. Niby jakieś mdłości czy zachcianki, ale generalnie błysk w oku, ‘stan błogosławiony’, figura pod tytułem ‘piłka na patyku’ i wszechogarniająca błogość.
Jassne. Nigdy w moje ręce nie wpadła następująca lista:

“12 rzeczy, których możesz się spodziewać, kiedy oczekujesz dziecka:

  1. Piękna skóra: burza hormonalna może być przyczyną promiennej cery. Ciesz się tym!

  2. Powiększenie piersi i zmiana zabarwienia na ciemniejszą otoczki wokół brodawek.

  3. Problemy z koncentracją, po angielsku zwane baby brain, które mogą wynikać ze zmęczenia oraz porannych mdłości wywołanych hormonalnymi zmianami w czasie ciąży.

  4. Ciemniejsza linia biegnąca od brzucha do linii włosów łonowych: hormony wydzielane przez łożysko stymulują produkcję pigmentu skórnego melaniny. Linia ta nazywana jest linea nigra. Większa ilość pigmentu skórnego tłumaczy również ciemniejące brodawki.

  5. Syndrom wicia gniazda: możesz odczuwać potrzebę przygotowania domu na przyjazd nowego domownika. Nie zdziw się, jeśli na krótko przed tym wielkim dniem rzucisz się nagle w wir sprzątania.

  6. Hemoroidy i zaparcia.

  7. Piękne włosy: tak jak w przypadku skóry, hormony sprawią, że twoje włosy będą gęstsze i bardziej lśniące.

  8. Huśtawki nastrojów. Zmiany hormonalne oraz ogólne napięcie związane z byciem w ciąży mogą przyczynić się do huśtawek nastrojów.

  9. Skurcze łydek: skurcze łydek mogą występować często w pewnych okresach ciąży, zwłaszcza w nocy. Pomóc może tu delikatne rozciąganie.

  10. Nudności i złe samopoczucie. Oba objawy są związane ze zmianami hormonalnymi i fizycznymi. Wszystkie te gwałtowne zmiany następujące w krótkim czasie sprawiają, że nudności i złe samopoczucie pojawiają się w ciąży bardzo często. Intensywność tych dolegliwości jest różna w zależności od etapu ciąży.

  11. Większa gibkość ze względu na rozluźnienie stawów: hormony powodują rozluźnienie stawów, przygotowując je do porodu, w wyniku czego stajesz się bardziej gibka, dlatego bądź ostrożna.

  12. Skurcze: to siła, która w trakcie porodu pomoże ci w wydaniu dziecka na świat. W połowie ciąży możesz zacząć odczuwać skurcze znane jako skurcze Braxtona Hicksa.

    (info. → przyszłamama.pl)

Brzmi średnio, ale mając taką wiedzę można do ciąży dobrze się przygotować.
Weźmy na przykład pod uwagę punkt. nr 3. Pierwsze trzy miesiące ciąży byłam… mumą. Chyba nie ma polskiego, sensownego określenia na stan w którym, albo śpisz, albo okupujesz toaletę, albo nie możesz się na niczym skupić. Jest to słaby  okres na przykład na zaliczanie egzaminów, zakładanie firmy czy budowę domu. Dobrze zaplanować sobie możliwość spędzenia tych pierwszy miesięcy, w których nasz stan daleko mija się ze słowem ‘błogosławiony’ (wolę określenie ‘odmienny’ ;)) w miarę spokojnie. W przypadku kiedy jest to nasz następny potomek, fajnie jest mieć pomoc w postaci mamy czy niani (ja w ciąży z Lenką, przez kilka miesięcy zasypiałam około godziny 18-19, przed moim synem!).

Kiedy dokładnie zaczęłam analizować swoje ciążę, to pozytywnych aspektów (piękna cera.. jasne, jak u 13-latki dosłownie) tego stanu, nie odnotowałam ;). Tych wynikających z mojego ciała.

Natomiast nowe życie które się w nas rodzi jest wynagrodzeniem każdego pryszcza, nadliczbowego kilograma czy straconego włosa.
Żeby jednak maluch w łonie mamy rozwijał się dobrze, potrzebuje witamin i minerałów. W tym, szczególnie na początku swego rozwoju, kwasu foliowego, najlepiej tego łatwo przyswajalnego w postaci metafoliny (więcej o kwasie foliowym i jego przyswajalności TU i TU).

femibionWpis powstał w ramach współpracy z marką Femibion.