Podróże

Toskania wiosną – podstawowe informacje

Osławiona, super modna, romantycznie brzmiąca… Toskania! Słyszałam o niej tak wiele razy, że w mej głowie urósł wyraźny obraz winnic, wzgórz, pół, łąk i pięknych miasteczek. Czy rzeczywistość dorównała wizjom? O tym poniżej.

Jak się okazuje to bardzo dostępna i dość ekonomiczna destynacja, rewelacyjna na kilkudniowy wypad z ukochanym. Na tyle na ile przeczytałam na blogach i w przewodnikach oraz zobaczyłam na własne oczy, region jest raczej średnią opcją na wyjazd rodzinny, chyba, że po prostu wynajmiecie willę z basenem i będziecie ciszyć się widokami, ale imho to podobna atrakcja jak willa w Karkonoszach ;). Bo wszystko co najpiękniejsze w Toskanii to łąki, pola i miasteczka czyli to co dzieci (przynajmniej moje) najmniej interesuje.

Natomiast z mężem już mamy plany na samotną wycieczkę w te rejony. Ale po koleji..

Lot do Rzymu + wynajem auta

Koszt lotu w tanich liniach to ok. 400zł (oczywiście możecie znaleźć dużo taniej i drożej w zależności od pory roku i czasu zakupu). Lot trwa 2 godziny, czyli tyle co jedzie się z Białegostoku na lotnisko Chopina ;). Lotniska w Rzymie są dwa, my wylądowaliśmy na Fiumicino. Lotnisko jest bardzo małe i naprawdę ciężko byłoby się tam zgubić.

TIP: Włochy to dobra destynacja dla osób, nie umiejących mówić po angielsku. Włosi też nie umieją,  więc jest głównie na migi lub translatorem.

Wynajem auta to także chwila. Można to zrobić wcześniej lub od razu na lotnisku. UWAGA!! Na karcie kredytowej (która jest obowiązkowa do wynajęcia auta) trzeba mieć zapewnione środki wysokości ok 1200 EU, które zwracane są po ok 2 tyg. od zwrotu auta. Ominąć można to wykupując dodatkowe ubezpieczenie.

Odbiór – kilka minut i GPS –> destynacja. W naszym wypadku jako, że było popołudnie, a miasteczko w którym spaliśmy było oddalone około 2 godziny od Rzymu, ruszyliśmy od razu. Drogi we Włoszech są komfortowe, a włosi jeżdżą jak Polacy na bani (czego doznałam już jeżdżąc z Chorwacji do Wenecji). Można się poczuć bardzo jak w domu.

 

Toskania Noclegi

Wszyscy dookoła mówili, że ta wiosna (2019) jest wyjątkowo droga. Ale ogólnie włoskie ‘kurorty’ tanie nie są, choć zawsze można znaleźć coś ekonomicznego. Jako, że ja byłam na warsztatach to cena była wyznacznikiem, a komfort był.. żaden. Serio, z ręką na sercu muszę powiedzieć, że w tak spartańskich warunkach nie mieszkałam jeszcze jako osoba dorosła. Trzy prycze i 2-metrowa łazieneczka z prysznicem, który nie ogarniał mojego tyłka :D. No ale dzięki temu wyszło 110EU za 3 noce.

Choć imho można to było zrobić ekonomiczniej i lepiej, ale ja jestem mistrzem noclegowego researchu. Na tyle osób (9+dziecko) śmiało można było wynająć piękny domek z basenem. No ale o plusach i minusach warsztatów w oddzielnym wpisie.

Włoska gościnność jest cudowna. Nie dziwię się, że można się w niej zakochać. Ludzie żyją pełnią życia, cieszą się rozmową, jedzeniem, nawet jeśli je tylko podają. Uśmiech jest zawsze choć inny niż – często wymuszony – amerykański.

 

Ceny

 

Ceny jedzenia i w restauracjach, europejskie. Cena w zwykłej restauracji za danie/pizze – 7-15EU. ‘Szczęśliwie’ w PL ceny jedzenia namieście podrosły, więc nie ma już jakiś wielkich różnic. Ceny w sklepach podobne do naszych, niedyskontowych/supermarketowych, a tych w małych sklepach osiedlowych. Myślę, że tyle samo mniej więcej wydamy w Zakopanem czy w Łebie.
Wino bajecznie pyszne i cenowo dla każdego (ok 5EU). No i koniecznie trzeba spróbować sera bufala, dla którego mogłabym codziennie jeść białko mleka krowiego :D

Koszt wynajęcia auta na 4 doby – 200EU (+ benzyna 100EU), jakoś nietanio to wyszło zważywszy, że zazwyczaj za 7 dni na wakacjach płaciliśmy między 100 – 200EU , a lepsze auta. No ale tu weszła w grę ta dopłata za ubezpiecznie, aby środki nie zostały zamrożone, więc dobrze by przemyśleć to wcześniej.

 

toskania, włochy, italy toscany toskania, włochy, italy toscany toskania, włochy, italy toscanytoskania, włochy, italy toscany

 

Toskania Pogoda

Bardzo zbliżona do polskiej, także jeśli oczekujecie tropików, to możecie się rozczarować. Wegetacja roślinna także na równi z Polską – i tu i tu pod koniec kwietnia kwitły kasztany i rzepak. W czasie naszego wyjazdu w Polsce było akurat 25-28C a w Toskanii 13-20! Wschody- 8 C, więc bałam się o przeziębienie, ubrana bardziej na tę polską wiosnę.

Z opisów wynika, że latem jest podobnie – czasem słońce czasem deszcz. Kolejny powód, który przemawia do mnie, że to nie kierunek na rodzinne wakacje (piszę ofc o mojej rodzinie :)).

 

toskania, włochy, italy toscany toskania, włochy, italy toscany

Miasteczka, które warto odwiedzić:

Montepulciano
Volterra
Piza
Siena

są one na mojej liście na następny raz, zaś my odwiedziliśmy zaledwie dwa miasteczka:

Chianciano terme:

toskania, włochy, italy toscany,Chianciano termeChianciano termeChianciano terme Chianciano terme Chianciano termeChianciano terme Chianciano terme

Oraz Pienza:

Pienza italy Pienza italy Pienza italy

 

Najlepszy przewodniki po miasteczkach to imho —> TEN i TEN

 

Punkty fotograficzne

Dużo więcej zobaczyliśmy punktów fotograficznych, jako, że taki był cel naszego wyjazdu. Pola z pięknie kładącym się światłem poranka i zachodzącego słońca oraz alejki cyprysowe. Gdzie nie spojrzysz to pod powiekami zostaje bajeczny kadr! Do tego każde miasteczko ma swoją historie – to kręcono tam Zmierzch, to Gladiatora.

I powiem Wam, że się zakochałam.
Toskania to super kierunek na małżeński/przyjacielski wypad na zwiedzanie. Na wstępne Rzymu, później wynajęcie auta i przejażdżka po miasteczkach/łączkach toskańkich oraz powrót brzegiem morza – taki kilkudniowy trip w którym można ‘liznąć’ tego miejsca. Co do rodzinnego wypadu to poczekam, aż moje dzieci będą większe i docenią taki rodzaj podróżowania. Póki co byłby raczej rozczarowane, ale one kochają ciepłe morze, plażę, baseny, atrakcje wodny i parki rozrywki. Toskania poczeka…

toskania, italy, toscany