Kuchnia

Nuggetsy z kurczaka

Nuggetsy z kurczaka 16

Wiele mam przyznaje się do posiadania małego ‘niejadka’. Definicja nie jest jasna, więc w swojej karierze matczynej naobserwowałam się tych ‘niejadków’ wymiatających obiady z trzech dań. I zawsze zazdrościłam. Bo ja miałam w domu prawdziwy i totalnie oryginalny przypadek ‘niejadkus pospolitus’  i moje życie matki – karmicielki było bardzo pod górkę.

Trzy pierwsze lata swego życia Maks jadł dosłownie pięć produktów. Głównie mleko, białą mąkę i cukier. Warzywa dla niego nie istniały, z owoców tolerował banany i jabłka.  Napiszecie ‘mogłaś nie dawać mu jedzenia to by zjadł wszystko’. He he. To znaczy, że nie widziałyście na oczy prawdziwego niejadka, który przeżyje tydzień na paczce chrupek lub jednej bułce, a energii będzie miał więcej niż ci normalnie jedzący.
Maks nie jadł także mięsa. Nie jadł kotlecików, nie jadł pieczonego, smażonego, duszonego, wędliny. Nic. Nie pomagały samolociki, tańce, bajeczki.

Nie było nam do śmiechu, kiedy prócz znanego już nam 10-25 centyla, zaczęły mu padać wyniki i lekarka zasugerowała podawanie żelaza i innych witamin. Zebrałam się wtedy w sobie i zaczęłam kombinować w kuchni. Placuszki? Ciach do nich kawałeczki kurczaka. Nuggetsy! Każde dziecko lubi przecież nuggetsy. Więc domowe z kukurydzianą posypką. Pizza? Ok, w środku zaś ukryję mięsko. Warzyw nie lubi? To blendowałam do zupy lub robiłam z nich sok. I tak krok za krokiem ‘zaskoczyło. Pomocą było także przedszkole gdzie dzieci wspólnie siadały i jadły te kluski, surówki i kotleciki oraz różnokolorowe zupy. A ciężko tak z jedzącymi pościć, więc syn się nam rozkręcił.

To było kilka lat temu drogie mamusie i spójrzcie teraz na Maksa. Mięso je, warzyw kilka także, owoców większość. Wyniki krwi ma idealne, a centyl 50 z wagą i 70 wzrostem! Abrakadabra :)
Matka przemytniczka wygrywa!

Podzielę się z Wami przepisami na kurczaka w trzech wersjach. Wasze ‘niejadki’ poproszą o dokładkę!

 

Placuszki z kurczakiem i warzywami

 

Składniki:

 • mąka
 • jajka
 • pierś z kurczaka
 • warzywa (u nas papryka i kukurydza)
 • woda
 • oliwa/majonez
 • przyprawa do złotego kurczaka Knorr

Przygotowanie:

Wszystkie składniki mieszamy razem.
[Dokładnych proporcji nie podaję bo ktoś może lubić placuszki z większą ilością kurczaka, a dzieciaki jak Maks na początku swej drogi miał ze 3 kosteczki na placuszek. Więc zrobicie wg uznania. Ciasto ma być gęstsze niż naleśnikowe, nie może się rozlewać.]

Piekarnik podgrzewamy do 200C, blachę wykładamy papierem i formujemy na niej placuszki. Pieczemy około 15- 20 min (po 10 min. obrócić).

 

przyprawa do złotego kurczaka knorr IMG_1577 IMG_1606 przyprawa do złotego kurczaka knorr, kotleciki z kurczaka

przyprawa do złotego kurczaka knorr, kotleciki z kurczaka

 

Domowe chicken nuggets

 Składniki:

 • pierś z kurczaka
 • przyprawy
 • płatki kukurydziane
 • przyprawa do złotego kurczaka Knorr

Przygotowanie:

Mięso z piersi tniemy i blendujemy (ale nie na papkę). Dodajemy przyprawy i formujemy niewielkie kuleczki. W drugim pojemniku blendujemy płatki kukurydziane. Formujemy płaskie nuggetsy i obtaczamy w płatkach. Pieczemy około 15 min. (po 10 min. obrócić).

przyprawa do złotego kurczaka knorr, zdrowe chicken nuggets

przyprawa do złotego kurczaka knorr, zdrowe chicken nuggets, zdrowe nuggetsy przyprawa do złotego kurczaka knorr, zdrowe chicken nuggets, zdrowe nuggetsy przyprawa do złotego kurczaka knorr, zdrowe chicken nuggets, zdrowe nuggetsy przyprawa do złotego kurczaka knorr, zdrowe chicken nuggets, zdrowe nuggetsy

przyprawa do złotego kurczaka knorr, zdrowe chicken nuggets, zdrowe nuggetsy

 

Pizzowe kąski z kurczakiem

 Składniki:

 • pierś z kurczaka
 • ciasto na pizze
 • przyprawa do złotego kurczaka Knorr

 Przygotowanie:

Kurczaka kroimy na małe kawałki i przyprawiamy. Ciasto tniemy na prostokąciki i owijamy kurczaka. Pieczemy około 15 min. na 200C

przyprawa do złotego kurczaka knorr, kąski z kurczaka w cieście przyprawa do złotego kurczaka knorr, kąski z kurczaka w cieście przyprawa do złotego kurczaka knorr, kąski z kurczaka w cieście

przyprawa do złotego kurczaka knorr, kąski z kurczaka w cieście

 

Potem już tylko biesiadujemy. My mieliśmy plany na pełen stół gości, ale grypa i inne zapalenia płuc zdziesiątkowały nam przyjaciół i rodzinę. Cóż… więcej pyszności było dla nas ;)

 

IMG_1775 IMG_1777 IMG_1779 IMG_1811 IMG_1807 IMG_1803

IMG_1772 IMG_1782 IMG_1781 IMG_1817 IMG_1819 IMG_1824 IMG_1840 IMG_1841IMG_1848 IMG_1850 IMG_1852 IMG_1854

Widok pustych talerzy i oblizywanych paluszków to największa nagroda każdej kucharki!

 

KONKURS!
Zapraszam Was na stronę przepisy.pl na konkurs “Wszystko zaczyna się od przypraw Knorr“. Wystarczy wrzucić zdjęcie pysznej potrawy z kurczakiem oraz zdjęcia pustego talerza. Program sam połączy je w kolaż! Do wygrania warsztaty kulinarne, aparaty Polaroid, zestawy przypraw oraz e-booki. Zainspirujcie nas swoimi daniami!