Dom i wnętrza, Lifestyle, Parenting

Ucz dziecko miłości do ekologii

Ucz dziecko miłości do ekologii 04

Jako rodzice chcemy aby nasze dzieci były mądre, wykształcone i dobrze odnajdywały się w świecie. Ucząc je chcemy wybiegać w przyszłość, bo to tam będą żyły nasze pociechy. Dlatego niezwykle ważnym aspektem nauki i rozwoju naszych dzieci jest… edukacja ekologiczna.

Nauka przez doświadczenie

Dziecięcego przekazu na temat ekologii  nie powinno zaczynać się od recyklingu, a od wizyty na łonie natury. Potęga lasu, szum drzew, zieleń łąki, czy moc górskiego strumienia w których dzieci się zakochają, przemówi lepiej niż opowiastka o szanowaniu przyrody. Ciężko szanować coś czego się nie pokochało. Nie doświadczyło głębokiego oddechu, nie poczuło zapachu mchu czy lodowatej wody, rozbijającej się o kamienie.

Pierwsze wyhodowane w ogródku warzywa, skłaniają do rozmowy o tym, że te z naszego ogródka są zdrowe, niepryskane.. .dla tego być może mniejsze i krzywe. Ale poranny bieg do ogrodu po groszek mówi więcej niż książka o przyrodzie.

Ptaszki wykluwające się pod dachem są doskonałym tematem do rozmowy nt. zapachów naszego nowego domu. Bo jak są pająki i ptaszki, to znaczy, że nasz nowy dom już nie ‘śmierdzi’ i nie truje. W tym roku kupiliśmy dodatkową budkę dla nowych (głośnych) przyjaciół.

Szanuj i ucz dziecko szacunku dla przyrody.

Brudna marchew

– Mamo, dlaczego kupujemy warzywa zawsze u tego samego pana?
– Bo on ma brudną marchew i inne niepryskane warzywa.
– Wolisz brudną marchew od czystej? Dlaczego?

Codzienne wybory rodzica nie mijają obojętnie uwagi dziecka. Rozmowa pojawi się sama.  Kiedy dziecko sięgnie po sok czy mleko w plastikowym opakowaniu, wytłumaczymy mu dlaczego kartonowe jest lepsze.

Dzieci wiedzą, że wybieramy produkty bio, eko (często przynoszą jakiś produkt i pytają “czy to jest bio?” :D), lokalne, wytwarzane z poszanowaniem praw człowieka. Owszem, często droższe, jednak zamiast 5 paczek chrupek w m-cu moje dzieci zjadają jedną, droższą (bi0, 2- składnikową).

7 9

Ruch na świeżym powietrzu

Ostatnio synek zobaczył modną … deskorolkę? Taki sprzęt elektryczny na który wsiadasz i sam jedzie. Oczywiście chciał nabyć nowinkę. Zaczęliśmy jednak rozmowę o plusach i minusach takiego sprzętu. Z rozmowy wynikło, że więcej dobrego przyniesie dzieciom ruch na rowerze, rolkach, hulajnodze, czy po prostu spacer lub bieganie po lesie, czy ogrodzie. Wszystkie powyższe rozwijają sprawność ruchową, ale także świadomość ekologiczną. Nie potrzebują paliwa ani innego źródła energii.

500 metrów po chleb

Ruch to zdrowie, ale kiedy tata podjeżdża 500 m po chleb, to czego dokładnie uczy dziecka?  Biję się w pierś bo jestem stanowczym ‘tyłkowozem’ i od wiosny wprowadzam zmiany! Więcej chodzenia, więcej jeżdżenia… rowerem. Podziękuje mi za to nie tylko środowisko ale także ciało, sylwetka.

Ile razy zdarzyło Wam się wrócić po kilku godzinach do… oświetlonego domu. Tu także nie mam czystości mowy. Kiedy ma się dom, 3 piętra i dzieci, zostawione światła stają się domowym horrorem. Rozmawiamy o tym skąd bierze się prąd i woda, oraz, że po prostu.. kosztują. Przebieżka po piętrach przed wyjściem to dodatkowy sport. Gorzej jak już wszyscy mają ubrane buty ;)

Wyczerpane baterie

Co odpowiadasz dziecku kiedy pyta co zrobić z zużytymi bateriami z ich zabawki ? …no właśnie. Zużyte baterie należy wyrzucać do specjalnie oznakowanych pojemników. Dlaczego? Bo tak jak wszystkie śmieci ulegają rozkładowi i mogą przedostać się na przykład do gleby, powodując jej zanieczyszczenie. Pojemniki na zużyte baterie powinniście znaleźć między innymi w sklepach z artykułami RTV czy dyskontach.

Już kilkulatki mogą nauczyć się segregowania śmieci. W przedszkolach uczą się oznaczeń dla plastiku, papieru czy szkła. Warto rozmawiać z dziećmi o plusach segregowania śmieci i recyklingu. Możemy pokazać dzieciakom wysypisko śmieci (które powstają jak grzyby po deszczu) i porozmawiać o surowcach, które się tam znajdują mimo, że mogłyby zostać przetworzone, gdyby zostały posegregowane.

1 2 3 4 5

Taki na przykład zwykły karton…

Karton to idealne opakowanie dla różnych produktów. Zapewniają idealne  przechowywanie żywności niskoprzetworzonej na przykład płynnych produktów spożywczych takich jak mleko, soki, wino ;) ( śmiejcie się, ale Sangria na Kanarach najlepiej smakuje właśnie z kartonu! ) skutecznie chroniąc przed czynnikami zewnętrznymi oraz utratą wartości odżywczych. Jednym z najpopularniejszym opakowań na rynku, które w pełni spełnia te wymogi jest  opakowanie kartonowe, produkowane z papieru i polietylenu.
Takie kartoniki są także bardzo ekonomiczne (czyli także ekologiczne!), ponieważ do ich produkcji zużywa się relatywnie mało surowców. Z jednego ściętego drzewa uzyskuje się masę celulozową potrzebną do wyprodukowania aż 12 tysięcy kartonów, a to z kolei odpowiada spożyciu jednego litra soku lub mleka przez statystyczną rodzinę przez ok. 30 lat. Rewelacja!
Ze względu na swoją niewielką wagę kartoniki są bardzo efektywne w transporcie i dystrybucji, co przekłada się na wymierne oszczędności podczas transportu i dystrybucji.

Prokarton_B5-schemat-zalety

Co Ty możesz zrobić?

Ważne jest abyśmy wszyscy pojęli, że jedną z głównych zasad ochrony środowiska jest kompleksowe zagospodarowanie odpadów. Proces selektywnej zbiórki odpadów powinien zacząć się już u źródła, czyli w naszych domach. Każdy kartonik ma znaczenie. Ważną zasadą jest segregacja, czyli rozdzielanie na poszczególne frakcje i wrzucanie wyłącznie do właściwych i  specjalnie przeznaczonych do tego pojemników – na papier (kolor niebieski), szkło (kolor zielony), metal i tworzywa sztuczne oraz opakowania wielomateriałowe (kolor żółty), odpady ulegające biodegradacji (brązowy).

circular economy schemat

Jak prawidłowo wyrzucić kartonik

Bardzo ważną zasadą zbierania odpadów po kartonach do płynnej żywności jest ich zgniecenie przed wrzuceniem do pojemnika, aby zmniejszyć  ich objętość, co sprawia, że  można ich przewieźć znacznie więcej w trakcie jednego kursu do sortowni co sprzyja ograniczeniu emisji spalin i obniża koszty transportu. W rezultacie zmniejsza się obciążenie środowiska naturalnego.

Zgniatać kartony powinno się tak jak na tym filmiku.

Pamiętajmy, że mamy wpływ na środowisko, a globalne zmiany zaczynają się w naszych domach.