Wyciskarka czy sokowirówka ? Porównanie dwóch sprzętów
Odwieczne pytanie rodzica – jak sprawić, żeby dziecko zjadło owoce i warzywa ze zdjęcia poniżej nie grymasząc, nie analizując przesadnie składu, struktury, zapachu i na końcu (często nowego) smaku? Wyciskarka czy sokowirówka ?
Owoce i warzywa
Tak, wiem, pisałam Wam już kiedyś… A dokładniej w poście “Jak przemycić dziecku owoce i warzywa?“
“Czy znacie sposób, żeby Wasze dzieci, szczególnie niejadki, wprowadziły do swojego organizmu pakiet widoczny powyżej? Ja znam.
Ale zacznijmy od początku. Pamiętacie notkę o „Maksiu niejadku”? Napisałam wam wtedy:
„Maks 3 lata nie jadł mięsa. Nie jadł kotlecików, nie jadł pieczonego, smażonego, wędliny. Nic. Jedyną namiastką mięsa były parówki. Więc czytałam ich składy, badałam, analizowałam.. Gdzie mięsa najwięcej i z szynki, a nie MOM.
Maks nie jadł też jajek, ale lubił omlety, naleśniki i placki. Nie jadł warzyw. Tylko paprykę. Więc dostawał ją codziennie do śniadania, aż któregoś dnia odkryliśmy, że Maks lubi świeżo wyciskane soki. Więc robiliśmy je mu codziennie, przez rok, przemycając w nich marchew i pomidora.
Dla każdej rzeczy której mój syn nie jadł wyszukiwałam zastępstwo i starałam się je podać tak, żeby młody uznał to za jadalne.”
(…)
Wyciskarka czy Sokowirówka ?
Temat powrócił żywo w weekend jako, że testowaliśmy sokowirówkę Philips (HR1871/70).
Co zabawne mój syn wie, ze nie je 70% obecnych w soku warzyw i owoców (w życiu nie tknąłby surowej marchewki, ogórka, pomidora, ananasa, śliwek czy mango), jednak kocha je… pić! Wrzuca dzielnie całe warzywa, kawałki owoców i wypija ze smakiem. Na posiadaniu niejadka w domu korzysta cała rodzina, jako, że my i Lenka także chętnie raczymy się świeżym, odżywczym nektarem.”
W tej materii zmieniło się u nas wiele. Możemy być pociechą dla wszystkich mam niejadków lub wybiórczojadków, jako, że Maks zaczął jeść praktycznie wszystkie owoce (w tym sezonowe!). Jeśli chodzi o warzywa to wciąż króluje papryka ;).
Nieodmiennie jednak uwielbia soki, dlatego na ten wpis i test czekał ponad tydzień, codziennie błagając, żebyśmy nową wyciskarkę już rozpakowali. Maks sam wybrał owoce i warzywa z których sok zrobił sobie, dziadkom, Lence i nam, rodzicom. Zabrał się dziarsko do pracy, a pierwszy test wyglądał tak:
Wrażenia? Wyciskarka czy Sokowirówka ? Niby to samo, a jednak inaczej. Sok z wyciskarki jest znacznie gęstszy niż z sokowirówki. Można do niej włożyć więcej rodzajów owoców (na przykład banany). Trzeba je jednak dobrze pokroić, bo wejście do podajnika warzyw/owoców jest znacznie mniejsze. Wyciskarka jest też wolniejsza i trzeba do wyciskania użyć większej siły (Maks do wieczora pokazywał nam swoje mięśnie). Jest za to mała i poręczna i na luzie może stać na codziennym blacie kuchennym (czego nie można powiedzieć o sokowirówce). To z grubsza. Teraz szczegóły porównania Wyciskarki Wolnoobrotoej Philips Avance HR1897/30 raz Sokowirówki Philips Avance Collection HR1871/70
Wyciskarka Wolnoobrotowa Philips Avanceo HR1897/30.
Cena na rynku: ok 1300 zł
- Technologia MicroMasticating – wyciska do 90% zawartości owoców*
- Technologia QuickClean / Czyszczenie zajmuje tylko 1 minutę – innowacyjna
technologia bez sitka, więc nie potrzebujesz dodatkowych narzędzi do czyszczenia,
wystarczy, że spłuczesz wszystkie elementy pod wodą - Kompaktowy rozmiar / szerokość urządzenia tylko 11 cm – małe gabaryty,
które zmieszczą się w każdej kuchni - Łatwe przechowywanie – wszystkie elementy wyciskarki możesz spakować
do pojemnika na miąższ, tak więc nie „zagracasz” kuchni ☺ - Dwa filtry w zestawie – możemy mieć bardziej klarowny, oraz bardziej gęsty sok (lub nawet mus, w zależności od wyciskanego owocu), w zależności na co mamy ochotę
- Funkcja wstępnego czyszczenia – pozwoli na jeszcze szybsze czyszczenie wyciskarki,
po zakończonej pracy do włączonego urządzenia wlewamy wodę (do otworu na
owoce), dzięki czemu możemy wypłukać resztki soku do szklanki i przemyć całe
urządzenie - Wyciska sok z owoców miękkich i twardych warzyw oraz warzyw liściastych– możesz zrobić
sok dosłownie ze wszystkiego, włącznie z musem z banana ☺ - Wyciskasz sok prosto do szklanki – czyli dokładnie tam, gdzie powinien on być bez
zbędnych naczyń i przelewania - Dioda LED – informują czy na pewno dobrze złożyłaś wyciskarkę, tak by zachować
maksimum bezpieczeństwa - Blokada kapania – wystarczy jeden przycisk, a sok nie będzie niepotrzebnie wyciekał
- Antypoślizgowe nakładki – tak by pracująca wyciskarka nie przesuwała się po blacie
Sokowirówka Avance Collection HR1871/70
Cena na rynku: 750 zł
- Technologia QuickClean z polerowanym sitkiem – urządzenie można łatwo wyczyścić dzięki wysokopolerowanemu sitku QuickClean i funkcji wstępnego czyszczenia.
- Funkcja wstępnego czyszczenia pozwala wypłukać włókna – Wlewanie wody do urządzenia
za pomocą popychacza powoduje powstawanie swego rodzaju fontanny płuczącej jego
wnętrze, usuwającej wszelkie pozostałości z pokrywy i ułatwiającej umycie sitka. - Wyciskanie soku z wszelkiego rodzaju twardych warzyw, miękkich owoców oraz warzyw liściastych
- Wysoka moc – 1000 W, możliwa regulacja prędkości
- Bardzo duży otwór na produkty pozwala wrzucać je w całości
- Zebranie całego miąższu w jednym miejscu umożliwia jego łatwe usuwanie
- Wszystkie elementy można myć w zmywarce
- Antypoślizgowe nakładki*Dane na podstawie testów producenta przeprowadzonych na 1000 g winogron, jabłek, czarnej porzeczki, truskawek, pomidorów, arbuzów, pomarańczy i granatów.
Ok, tu pewnie wszystko jest jasne. Jednak zapewne nie tylko specyfikacją kierujecie się wybierając narzędzie do wyciskania owoców. W sieci i obiegowej opinii pojawiło się wiele prawd i mitów na temat sokowirówek vrs wyciskarek. Jedne ponoć sprawiają, że sok zachowuje więcej witamin, drugie je niszczą. Jedne kosztują majątek, inne są atrakcyjniejsze cenowo. To co do niedawna uważaliśmy za najlepszą opcję podawania świeżego soku zostaje zdyskredytowane i ośmieszone. A jak jest naprawdę?
Prawdy i mity na temat sokowirówki i wyciskarki:
Rozłóżmy sprawę na czynniki pierwsze. Wyciskarka czy sokowirówka?
1. Konsystencja
Wyciskarka
Sok jest zazwyczaj GĘSTSZY niż w sokowirówce.
Można uzyskać go z:
- Twardych warzyw i owoców (przy twardych składnikach będzie bardziej klarowny, efekt podobny bardzo do sokowirówki)
- Miękkich owoców (tutaj znacznie bardziej gęsty; często nawet mus, który się raczej je, niż pije)
- Zieleniny (warzywa liściaste) – efekt bardziej gęsty
- Banany – mus (w sokowirówce nic nie wyjdzie)
- Orzechy na wiórki (uprzednio namoczone przez kilka godzin w wodzie migdały wrzuca się do wyciskarki i uzyskujemy zmielony składnik na mleko roślinne – wiórki lecą do pojemnika na miąższ, więc musi on być uprzednio oczyszczony)
Sokowirówka
Zawsze sok KLAROWNY.
Można uzyskać go z:
- Twardych warzyw i owoców
- Miękkich owoców (tutaj będzie ciut gęstszy niż z twardych warzyw, ale na pewno klarowniejszy niż z wyciskarki, nie ma efektu musu)
- Zieleniny (warzywa liściaste)
Czas przygotowywania soku:
Sokowirówki szybkoobrotowe, wyposażone często w silnik o mocy powyżej 700W, to szybki i wydajny sposób na wyciśnięcie dużych ilości soku za jednym podejściem. Pozwalają szybko wytworzyć duże ilości klarownego, orzeźwiającego soku dla całej rodziny.
Ponadto sokowirówki Philips posiadają duży otwór wlotowy na owoce i warzywa, dzięki czemu nie trzeba ich kroić, co jeszcze bardziej przyspiesza proces przygotowania soku.
Sokowirówki polecane są więc osobom, którym zależy na szybkim efekcie, i które preferują klarowną konsystencję soku (często dzieje się tak w przypadku dzieci).
Wyciskarki posiadają wąski otwór wlotowy na warzywa owoce (konieczne jest krojenie ich na małe części), potem kolejno wyciskać pojedyncze kawałki, więc cały proces przygotowania soku trwa dłużej niż w sokowirówce.
Polecane są osobom, którym zależy na większej ilości błonnika – ważne przy odchudzaniu, które lubią gęstą konsystencję soku i wyciskają raczej dla 1 – 2 osób. Wyciśnięcie soku dla 4-5 osobowej rodziny zajmuje więcej czasu niż przy sokowirówce szybkoobrotowej.
Witaminy
Panuje przesąd, że sok przygotowany w wyciskarkach zawiera więcej witamin. Tymczasem Philips we współpracy z Universität für Bodenkultur Wien (BOKU) (Uniwersytetem Przyrodniczym w Wiedniu (BOKU)) przeprowadził badania nad wartością odżywczą soków przygotowanych przy użyciu sokowirówek szybkoobrotowych i wyciskarek i okazuje się, że przeciętna zawartość witamin w sokach przygotowanych przy pomocy obu typów urządzeń jest zbliżona.
Mogą jednak występować wahania w zależności od użytych składników, zastosowanych urządzeń i wybranej jednej z dwóch technologii. I tak np. w soku przygotowanym z pomarańczy, kiwi, pomidora, szpinaku i granatu więcej witaminy C znalazło się w soku z wyciskarki, ale już w soku z samego kiwi więcej witaminy K było w soku z sokowirówki.
Witamina A w soku z pomidora, marchewki i szpinaku w większej ilości została pozyskana z sokowirówki, natomiast witamina E w soku z pomidora – z wyciskarki.
Błonnik
W porównaniu z sokami przygotowanymi w sokowirówkach szybkoobrotowych, te zrobione przy użyciu wyciskarek są bogatsze w błonnik. To dlatego soki z wyciskarki są na ogół gęstsze i bardziej sycące, podczas gdy te z sokowirówki są zwykle klarowne i orzeźwiające.
Przeciwutleniacze
Przeciętna zawartość przeciwutleniaczy w sokach przygotowanych przy pomocy różnych typów urządzeń jest zbliżona.
Zawartość cukru
Z punktu widzenia zawartości cukru przygotowywanie soku przy użyciu sokowirówki szybkoobrotowej i wyciskarki wygląda podobnie, a więc przeciętna zawartość cukru w sokach zrobionych przy pomocy obu typów urządzeń również jest zbliżona.
A jak wygląda porównanie soków z obydwu urządzeń? Przekonajmy się :)
Test 1. Każde dziecko miało wycisną po 400g szpinaku.
Jak widać podajnik na warzywa/owoce w sokowirówce jest znacznie większy, a sok wyciska się szybko, więc Lenka miała zadanie ułatwione…
… i znacznie szybciej je wykonała :)
Soku uzyskała mniej.
Test 2. – kilogram marchewki
Tym razem dzieci się zamieniły. Maks chciał być szybszy i w przypadku marchewki jego praca zajęła 1/4 czasu co Lenki.
Jeśli chodzi zaś o ilość to znowu wygrał Maks. Sokowirówka z tej samej ilości marchwi wycisnęła więcej soku w znacznie szybszym czasie. Konsystencja jest porównywalna, klarowna w obydwu sokach.
Test 3 – 600g. pomidorów
Tu moi mali pomocnicy nie mieli już ochoty współpracować, więc test wykonałam z mężem.
Jak to w życiu bywa, ja skończyłam za nim on zaczął ;)
Soku wyszło nam tyle samo choć to co otrzymaliśmy w obydwu szklankach nie było nawet do siebie podobne. Po lewej stronie sok był mniej gęsty, nadający się do picia, acz rozwarstwiający się. Po prawej zaś otrzymaliśmy gęsty mus, czy też sos o gładkiej konsystencji. Bardziej nadający się do zupy niż do wypicia (chyba, że z pomocą łyżeczki). Na pewno jednak nasyciłabym się nim na dłużej. A więc, wyciskarka czy sokowirówka ?
Podsumowanie
Wyciskarka czy sokowirówka ? Przyznam wam szczerze, że choć (jak widać powyżej) dokładnie przetestowałam sprzęty i wciąż stoją one we dwoje na naszym blacie, to ciężko byłoby mi wybrać jeden, najlepszy dla naszej rodziny. Wyciskarka jest mała, i poręczna i śmiało można na stałe wkomponować ją w wystrój kuchni i korzystać z niej codziennie. Jest jednak wolniejsza, a owoce do niej trzeba kroić na małe kawałki. Częścią z soków ciężko się napić, ponieważ będą miały gęstszą konsystencję, jednak w przypadku marchwi, pomarańczy jabłka czy podobnych różnica będzie nie wielka.
Sokowirówka jest większa, ale jest ultraszybka. Wrzucamy do niej całe owoce i w kilka minut cieszymy się lekkim, orzeźwiającym sokiem. Obydwa sprzęty szybko i sprawnie się czyści.
Jeśli zawartość witamin i większości innych substancji jest zbliżona, w przypadku naszej zabieganej rodziny chyba lepiej mimo wszystko sprawdzi się sokowirówka. Tak myślę obecnie.. spytajcie mnie za rok ;)
Po więcej informacji (np. film z testem wyciskanych buraków i innych soków) zapraszam Was na stronę philips.pl.
Właśnie wczoraj zakupiłam wyciskarkę :) Rewelacja! Moja wyciskarka ma szeroki otwór – mieści się całe jabłko, ma dwa sitka – do soków i do musów, ma końcówkę do lodów (mieli zamrożone owoce, np. truskawki) i była o połowę tańsza ;) Jest nie za duża, bardzo cicha i porządnie, estetycznie wykonana. Fajny sprzęt! Fajny post! Pozdrawiam.
Lody <3 mmmm
Jaki model wyciskarki kupiłaś?
Zapewne myślę o tej samej wyciskarce, którą zakupiłaś. Sprawdza się? Mam sokowirówkę, ale odpady po wyciskaniu soku są bardzo wilgotne i zastanawiam się, czy wyciskarka dokładniej wyciśnie sok i będzie przy tym bardziej “ekonomiczna”, tzn wycisnę więcej soku z tej samej porcji owoców/warzyw co z sokowirówki. A cena jak na wyciskarki jest świetna, opinie ten tańszy sprzęt też ma bardzo dobre. Ciekawa jestem, czy rzeczywiście jest taka dobra?
A jakiej firmy i model, jeśli moźna spytać? Bo ja również planuje kupić wyciskarkę (lub sokowirówkę … jeszcze myśle), bo drugie maleństwo mi rośnie jak na drożdżach i za 3-4 miesiące będzie można rozszeżać dietę, a wole sama robić niż kupować słoiczki.
Ja mam wyciskarkę Berlinger ‘wyciskarka-sokowirówka max-500-w’. Kosztowała 475 zł. Do tego dokupiłam za 50 zł sitko do musów. Wyciskarkę mam kilka dni, ale jest porządnie eksploatowana (jednak używałam na razie tylko sitko do musów; sitko, które jest w zestawie ma mniejsze oczka, więc wyciska raczej gęste soki, nektary). Po kilkunastu użyciach mogę stwierdzić, że to była dobra inwestycja ;) Nie wiem, w jakim stanie będzie np. po dwóch latach, ale chętnie to sprawdzę ;) Moja mama pół roku temu kupiła wyciskarkę formy Gotie ‘GSJ-500G’. Ta wyciskarka, ma ładniejszy wygląd. Minusem jest mniejszy otwór wlotowy – owoce trzeba pokroić przed wrzuceniem, co przy częstym stosowaniu po prostu denerwuje.
A jaka to firma i model?
Ewa zdradzisz jaki masz model?
Świetny post, chyba się zdecyduję na sokowirówkę :)
Polecam! :)
Jakoś nie bardzo ufam badaniom, zleconym przez Philips ;) To tak jak kiedyś Pampers przeprowadzał badania, które stwierdzały, że szybkie odpieluchowywanie dzieci wpływa negatywnie na ich psychikę…
Ja mam wyciskarkę i nie bardzo wiem, co masz na myśli pisząc, że trzeba użyć siły. Ja wrzucam wszystko i nawet dociskać nie trzeba. Bez problemu radziły sobie z tym już moje 2 – 3 letnie dzieci. Może to jednak wynikać z tego, że moja wyciskarka jest zorganizowana pionowo, więc siła grawitacji robi swoje (?)
Myślę, że najbardziej z tym ‘dociskaniem’ chodzi o porównanie z sokowirówką do której jak wrzucam pomidora w trakcie wirowania (nie polecam) to fakt, mam ochlapany sufit i ścianę a pomidor sam znika znika w sokowirówce i wypływa jako sok :P :D. W wyciskarce trzeba do przycisnąć i chwilę poczekać.
A co do testów i Pampersa, to jestem w stanie w to uwierzyć, że zmuszanie dziecka i presja okołonocnikowa mu nie służą.
pewnie tak, ale sam fakt, że Pampers robi takie badania… no bo komu niby zależy najbardziej, żeby dzieci jak najdłużej nosiły pieluchy, jak nie ich producentowi? nawet, jakby wyniki badań mówiły coś zgoła innego, to trudno uwierzyć, żeby je w takiej formie opublikowali.
warto po prostu zwracać uwagę na to, kto jest sponsorem / zleceniodawcą badań
My sokowirówke mamy…i ja uwielbiamy!!
Wyciskarka- dla mn8e coś nowego.. ale warto spróbować!
My mamy wyciskarkę wolnoobrotową marki Hurom- powiem jedno smak soków nie do opisania. Odkąd ją mamy, te kupne wydają mi się jeszcze mniej smaczne. To prawda że jest wolniejsza od sokowirówki ale i tak ją uwielbiam.
Miałam sokowirowke Philipsa… Polegla na jarmużu – zaciski odskoczyly w trakcie pracy (!) aż mi syn się wystraszyl i zaczął płakać, szczerze mówiąc też byłam przerażona – oddałam z powrotem
super, przyda się, u nas tak samo jest ale starsza córka zjada wszystkie owoce i warzywa, najlepiej surowe, za to mniejszej musze je przemycać w sokach, pasztetach warzywnych itd. :)
Ja skusiłam się na wyciskarkę Philipsa skuszona perspektywą bogactwa witamin. szkoda, ze tego wpisu nie było wcześniej :(
Dodam od siebie że w tej wyciskarce “odpady” z marchewki można wykorzystac do surówki, albo do ciasta marchewkowego.
Minusem tego modelu jest niestety pryskanie soku gdy tylko jest więcej soku niż 1/4 pojemnika.
Jeśli parametry jakości soków są porównywalne nie kupiłabym już wyciskarki…jest stanowczo za droga jak na swoje właściwości.
Warto też zwrócic uwagę jakie soki lubi rodzina.Ja niestety uległam wpływie reklamy, a soków dzieci z wyciskarki nie chcą pic bo są za gęste, mimo dwóch sitek.
dzięki za rzetelny wpis…następnym razem dwa razy się zastanowię zanim kliknę kupuj..
pzdr
Hmmm… mi soki z sokowirówki, zwłaszcza te z jabłek zawsze się rozwarstwiały. Dodatkowo na wierzchu od razu robił się dziwny “kożuch”. Ale to wspomnienia sprzed kilkunastu lat. A wyciskarka od dawna chodzi mi po głowie :)
U nas zdecydowanie w domu króluje sokowirówka. Świeżo wyciskany sok jest przepyszny.
Ja mam wyciskarka hurom i ma duży otwór wlotowy. Jablka wrzucam w calosci albo dziele na pol. Nic nie trzeba popychac. Można zrobić gesty sok i klarowny. Sok z jablek moze byc naprawde przrzroczysty zalezy to od gatunku jablek. Lepiej wyciskaja sie twarde jablka i najlepiej schlodzone.Sok z wyciskarki jest mniej napowietrzony,nie jest spieniony i dłużej jest swiezy. Moja jest naprawdę szybka w porównaniu do innych wyciskarek.
Jestem pod wrażeniem Twojego porównania. Wykonałaś kawał tytanicznej pracy dodatkowo okraszając wszystko pięknymi zdjęciami. Do tej pory wydawało mi się, że przewagą wyciskarek nad sokowirówkami są soki z roślin i większa ilość witamin. Nie spodziewałem się, że w przypadku witaminy A i K to sokowirówki dominują :-)
Sama posiadam sokowirówkę i jestem z niej bardzo zadowolona jednak posiada pewne wady i nie każdy rodzaj owoców się do niej nadaje, dlatego rozważę zakup wyciskarki o której wspominasz
Ja zdecydowanie bardziej wolę wyciskarki. Najprościej jest z cytrusami, przepoławiasz i problem z głowy. Sokowirówki mają to do siebie że wymagają więcej czasu. Trzeba najpierw obrać a potem pokroić i wydrążyć owoce np jabłka , potem jest sporo zmywania. Ja mam wyciskarkę Kalorik model TKG FE 1001 i wszystko oprócz silnika mogę wrzucić do zmywarki co dla mnie jest dużym plusem, bo cholernie nie lubię zmywać . Drugi plus dla wyciskarek jest taki że można wrzucać w nie nawet warzywa i są w stanie zamienić je w sok, czego nie wolno robić z sokowirówkami, które zwyczajnie się zapychają.
Sama też planuję zakup wyciskarki, a konkretnie mam tutaj na myśli sprzęt marki Muke. Możliwości dzięki niemu mamy niemalże nieograniczone, ponieważ pozwala nam ona na robienie soków, sorbetów czy też innych zdrowych napoi w zasadzie ze wszelkich owoców. Jednocześnie kupując taki sprzęt, otrzymujemy na niego długą gwarancję, ale i tak jestem przekonana, że posłuży mi ona przez długie lata:).